Pojačana briga i nadzor iz perspektive mladih i voditelja mjere

Što o najizricanijoj odgojnoj mjeri za mlade koji počine kazneno djelo kažu mladi, a što voditelji mjere, sadržano je u publikaciji koja donosi rezultate prvog sveobuhvatnog nacionalnog istraživanja o mjeri PBIN.

Sjene
VKljajo/UNICEF

Istaknuto

Odgojna mjera pojačane brige i nadzora prema Zakonu o sudovima za mladež jedna je od ukupno osam odgojnih mjera predviđenih za maloljetnike koji su počinili kazneno djelo. S teorijskog aspekta mogli bismo reći kako se radi o sankciji u zajednici s obzirom na to da se mladu osobu ne izdvaja iz obitelji, odnosno primarne životne sredine, već joj se pruža intervencija kroz pedagoški i savjetodavni rad, uz neposredno praćenje (nadziranje) i pomaganje u osobnim i životnim promjenama, životnom stilu i razvoju kvalitetnih međuljudskih odnosa. Važnost istraživanja ove odgojne mjere ogleda se i u učestalosti njezine primjene. Tako PBIN prosječno čini oko 40% svih sankcija izrečenih maloljetnicima koji su počinili kazneno djelo, a najviše se izriče za sljedeća kaznena djela:

  • Kaznena djela protiv imovine – od 57% do 67%
  • Kaznena djela protiv života i tijela – od 5% do 13%
  • Kaznena djela protiv vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom – od 6% do 13% (mahom kaznena djela vezana uz posjedovanje sredstava ovisnosti)
  • Kaznena djela protiv javnog reda i mira – od 4% do 10%
Naslov publikacije
Izdavač
UNICEF
Datum objave
Jezici
Hrvatski

Dokumenti dostupni za preuzimanje