„Stručnjake je važno osnažiti i educirati!“

UNICEF s partnerima radi na jačanju kapaciteta stručnjaka u području zaštite djece

UNICEF Hrvatska
majka i sin
MIlej/UNICEF
01 Lipanj 2023

„Kao predstavnica strukovne organizacije, itekako dobro znam koliko je važno cjeloživotno učenje i stalno osnaživanje stručnjaka za rad općenito u području socijalne skrbi, a potom i u specifičnim područjima kao što je područje zaštite najranjivije djece koja žive u riziku. Važno je zbog toga što se radi o izazovnom području rada gdje znanja i vještina nikad nije dovoljno“ ističe Štefica Karačić, predsjednica Hrvatske udruge socijalnih radnika.

Važnost pristupa visokokvalitetnim uslugama zaštite djece i podrške obiteljima i skrbnicima posebno je naglašena u vremenima brzorastućih humanitarnih kriza, poput rata u Ukrajini. Milijuni ljudi su u samo nekoliko tjedana morali napustiti svoje domove i iseliti u susjedne zemlje. Najugroženija među njima su djeca, posebno ona bez pratnje, odvojena od obitelji, evakuirana iz ustanova, s teškoćama u razvoju i drugim složenim potrebama.

Kako bi podržali djecu izbjeglice i migrante iz Ukrajine te osigurali bolji odgovor europskih zemalja na njihove potrebe, Švicarsko državno tajništvo za migracije SEM i Regionalni ured UNICEF-a za Europu i Središnju Aziju osmislili su humanitarni projekt „Podrška integraciji djece izbjeglica i migranata u zemlje EU“  kao odgovor na kriznu situaciju uzrokovanu ratom u Ukrajini. Projekt je financiran sredstvima Vlade Švicarske Konfederacije.

Djevojčica
MIlej/UNICEF

U Hrvatskoj, projektom se želi osigurati da najranjivija djeca iz Ukrajine i njihovi skrbnici, uključujući djecu bez pratnje, imaju pristup integriranoj i visokokvalitetnoj zaštiti djece i uslugama podrške obitelji koje omogućuju prevenciju, ranu identifikaciju, upućivanje i pružanje usluga u skladu s najboljim interesom djeteta, te na taj način osigurati odgovarajuću međunarodnu zaštitu i zaštitu djeteta.

Jedan od partnera s kojima UNICEF surađuje je i Hrvatska udruga socijalnih radnika (HUSR) koji predano radi na provedbi programskih aktivnosti vezanih uz integrirane usluge i intervencije zaštite djece, uključujući i jačanje kapaciteta voditelja mjera, stručnjaka koji pružaju podršku najrizičnijim obiteljima u njihovom obiteljskom domu. Zajedničkim aktivnostima očekuje se da će biti razvijen visokokvalitetan plan i program edukacija te stručni kapaciteti za provedbu stručnog osposobljavanja stručnjaka u sustavu socijalne skrbi, uključujući voditelje mjera, u području podrške najranjivijoj djeci i osobama koje brinu o njima u migracijama.  

Poseban fokus stavljen je na jačanje kapaciteta stručnjaka za pružanje usluga u zajednici te rad s djecom i obiteljima u migracijama, posebice raseljenim iz Ukrajine koji su bili izloženi ratnoj traumi.

„Želimo educirati i osnažiti stručnjake da djeci i obiteljima koji su iz Ukrajine došli u Hrvatsku i imaju traumatsko iskustvo, mogu pomoći u stvaranju nove stvarnosti i adekvatno odgovoriti na njihove složene potrebe“, nastavlja Štefica Karačić i ističe kako je ovaj projekt potaknuo razvoj strukturiranog programa edukacija u sustav te uspostavljanje kurikuluma za stručnjake i provođenje mjera usmjerenih zaštiti djece (mjere stručne pomoći ili nadzora).  

knjife
MIlej/UNICEF

U Republici Hrvatskoj je godišnje izrečeno oko 3.500 mjera stručne pomoći ili nadzora koje obuhvaćaju oko 7.000 djece, čime je važnost ovakvog kurikuluma za stručnjake, koji će sad biti dodatno educirani i osnaženi kako bi obiteljima u riziku mogli pružiti potrebnu podršku u razvijanju roditeljskih vještina te tako utjecali na prevenciju izdvajanja iz obitelji, još veća.

„Cilj nam je dodatno povećati kvalitetu rada stručnjaka te ih educirati da budu spremni nositi se s izazovima i kompleksnostima na koje nailaze te kvalitetno odgovore na potrebe svake obitelji“, zaključila je Štefica Karačić.  

U zemljama (Hrvatska, Bugarska, Mađarska, Poljska, Rumunjska i Slovačka) u kojima se provodi humanitarni projekt kao odgovor na kriznu situaciju uzrokovanu ratom u Ukrajini „Podrška integraciji djece izbjeglica i migranata u zemlje EU“  UNICEF će raditi u partnerstvu s nacionalnim i lokalnim vlastima, provedbenim partnerima, pružateljima usluga, stručnjacima iz sustava socijalne skrbi, djecom, skrbnicima, obiteljima i zajednicama. Na regionalnoj razini, UNICEF će nastaviti raditi s UNHCR-om na daljnjem zagovaranju usmjerenosti na djecu u svim intervencijama koje se odnose na ukrajinsku djecu izbjeglice. Projekt su zajednički osmislili Švicarsko državno tajništvo za migracije SEM i Regionalni ured UNICEF-a za Europu i Središnju Aziju, a financiran je sredstvima Vlade Švicarske Konfederacije.

long logo
UNICEF
long logo
Swiss SEM