Podrška osnaživanju djece u Sisačko-moslavačkoj županiji
Škole podrške u Sisačko-moslavačkoj županiji
U sklopu kontinuiranog pružanja podrške učenicima i odgojno-obrazovnim djelatnicima na području Sisačko-moslavačke županije nakon potresa, pokazala se potreba za dodatnim radom s dijelom učenika osnovnih i srednjih škola. U suradnji s provedbenim partnerom, Forumom za slobodu odgoja, pokrenuli smo pilot-program u koji se uključilo pet osnovnih škola. Među njima je bila i OŠ Gvozd i vjeroučiteljica Marta Kalfić.
„Program nam je donio toliko korisnih sadržaja, konstantnu podršku od strane voditeljica, predivno iskustvo. Edukacije koje smo prošli su vrlo korisne i poučne, često smo komentirali kako su upravo takve edukacije potrebne unutar škola, kako bi svi dobili širu sliku o problemima koje učenici imaju i načinima kako takve probleme što jednostavnije rješavati odmah na početku. Ovakve edukacije i projekti unutar škola su jasan pokazatelj da moramo i možemo drugačije pristupiti učenicima koji imaju određene poteškoće, mi imamo načina, prostora i vremena posvetiti se takvim učenicima barem jedan sat tjedno. Njima to znači jako puno, ovakav oblik podrške i brige za probleme koje imaju tijekom školovanja njima zaista puno znači. Zaista sam zahvalna za svu podršku, znanja i vještine koje sam dobila i koristim ih kako bih pomogla svojim učenicima“, podijelila je svoje iskustvo sudjelovanja u programu učiteljica Marta.
Odgojno-obrazovne djelatnice prošle su dvodnevnu dodatnu edukaciju koje su ih dodatno osnažile u prepoznavanju učenika kojima je potrebna dodatna podrška. Kroz edukaciju su se upoznale s nizom tehnika i metoda kojima mogu pomoći učenicima da lakše savladaju gradiva, razvoja kritičkog promišljanja kako bi se radilo na jačanju motivacije učenika, njihovog samopouzdanja te socio-emotivnih kompetencija. Nakon toga učiteljice su kroz četiri mjeseca s učenicima održavale radionice.
„Naši učenici su izvrsno reagirali na čitav projekt. Prvo su ostali začuđeni da netko želi pomoći isključivo učenicima koji imaju poteškoće prilikom savladavanja gradiva. Vrlo rado su dolazili na radionice u dogovorenom terminu, čak su međusobno jedni druge poticali na redovite dolaske. Većina učenika je isticala kako se unutar grupe osjećaju prihvaćeno, kako nema osuda okoline s kojima se inače susreću unutar škole. Većina polaznika naših radionica značajno je popravila uspjeh u školi, počeli su dobivati puno bolje ocjene, bili su vidno sretniji i zadovoljniji, kako sami učenici, tako i roditelji“, kazala nam je učiteljica Marta Kalfić.
Samim odgojno-obrazovnim djelatnicama se ovakav rad s djecom pokazao više nego korisnim. Upravo su im znanja i vještine u korištenju naučenih metoda i tehnika omogućila stvaranje poticajnog okruženja za učenje.
„Veliku promjenu uključene odgojno-obrazovne djelatnice primijetile su i kod samih sebe. Osjećaju se kompetentnije u radu s djecom, sigurnije su u pristupu te održavanju grupne kohezije, otvorenije su za nastavak ovakvog načina rada s djecom te mogu jasnije pratiti individualan napredak učenika i učenica. A najviše im je koristilo to što su uz kontinuirano sudjelovanje u programu „Škole podrške“ kroz koji su se osnažile u razvoju kako vlastite emocionalne otpornosti tako i djece i mladih, imale mogućnost usvojiti niz strategija, metoda i tehnika u pristupu i radu s učenicima i učenicama. Ovaj pilot program je pokazao važnost sustavne i kontinuirane edukacije i podrške odgojno-obrazovnim djelatnicima u razvoju različitih strategija, metoda, tehnika i pristupa djeci i mladima koje jačaju njihove profesionalne kompetencije, ali im i omogućavaju da upravo njihovim korištenjem i novim pristupima direktno utječu i na mentalno stanje djece i mladih, njihov osobni razvoj te akademski uspjeh“, kazala nam je Jelena Perak iz Foruma za slobodu odgoja, UNICEF-ovog provedbenog partnera na ovom programu.
Ulaganje u stručnost odgojno-obrazovnih djelatnika u području socio-emocionalnog razvoja djece i mladih te usvajanja novih tehnika, metoda i strategija koje omogućuju aktivno uključivanje u nastavni proces te osvještavanje kako su navedena područja isprepletena. Sve to osigurava da škole postanu mjesta u kojima svako dijete može razviti svoje pune potencijale.