20 ideja za zajedničke aktivnosti s djetetom tinejdžerske dobi
Ideje i aktivnosti koje će vam pomoći graditi odnos i očuvati bliskost

Adolescencija je razvojna faza prijelaza iz djetinjstva u odraslu dob. Djeca i mladi u toj dobi razvijaju osjećaj vlastitog identiteta, istražuju i razvijaju vlastite interese, uvjerenja, vrijednosti i ciljeve, povećava se njihova želja za neovisnošću i autonomijom izvan obitelji, razvija se osjećaj odgovornosti, više je rizičnih ponašanja, otkriva se seksualnost, vršnjački odnosi dobivaju snažan značaj, a odnosi s roditeljima često su turbulentni. Roditelji adolescenata često kažu da odnosi u ovom razdoblju znaju postati jako turbulentni. Svađe, lupanje vratima i ignoriranje roditelja često postaju dio obiteljske svakodnevice. Iako vam se možda ne čini da je tako, vi kao roditelji i dalje imate važan utjecaj na njihov identitet, emotivnu dobrobit i međuljudske odnose, a vaša ljubav, pažnja i toplina i dalje su im važni (čak i ako se prave da nije tako).
Znanstvena istraživanja kažu nam da iskustva i kvaliteta odnosa u adolescentskom dobu mogu imati značajan utjecaj na cijeli život. Stoga adolescenciju treba gledati kao prozor mogućnosti i priliku da kroz pozitivno okruženje i odnose s djecom te dobi, utječemo na njihovu budućnost u pozitivnom smislu.
Zato vam donosimo prijedloge što možete raditi sa svojom djecom kako biste gradili i zadržali kvalitetan odnos i u ovom, i za njih i za vas, turbulentnom razdoblju života.
1. ZAJEDNIČKI ODLAZAK U KINO/KAZALIŠTE/NA KONCERT/KAVU
Redovit zajednički izlazak donosi priliku za druženje u opuštenoj atmosferi bez pritiska da „morate“ razgovarati, a kroz druženje nakon filma ili predstave bit će prilike i za razgovor.
„Dosta vremena provodimo zajedno kao obitelj, ali se supruga i ja trudimo kad možemo imati i vrijeme jedan na jedan sa svakim djetetom posebno. Djeci je jako važno da barem ponekad ne dijele pažnju s nikim, a tada mogu i pričati o stvarima o kojima možda ne bi da su s njima brat, sestra ili drugi roditelj.“
Matej
„Imam tri kćeri stare 18, 13 i godinu i pol. Dosta je izazovno stvarati prilike za zbližavanje sa svima, jer najmlađa želi da budem zbližena samo s njom. 😊 Trudim se sa starijima otići u kino ili kazalište, na kavu ili ručak. Ponekad zajedno kuhamo. Sa srednjom kćerkom gledam „našu“ seriju. Jedno vrijeme smo imali dva puta mjesečno obiteljsku večer i igrali društvene igre, ali zbog školskih i drugih obveza to se izgubilo putem. Iako nas često otkantaju, muž i ja se nastavljamo truditi! I još jedna važna stvar. Znam često odvojiti posebno vrijeme za svaku od njih. To se isto pokazalo dobro, jer kad su obje ne stignu sve ispričati što željele. “
Željka
„U zadnje vrijeme odemo zajedno u kino ili na kavu. Baš se lijepo ispričamo na tim našim druženjima.“
Jasna
2. ZAJEDNIČKO PRIPREMANJE OBROKA
U ovoj dobi djeca i mladi pokazuju interes za kuhanjem. Osim obroka, dobit ćete i priliku za druženje i razgovor. Naučite ih pripremati jednostavne obroke, palačinke ili njihova omiljena jela s kojima se mogu pohvaliti pred obitelji i prijateljima. Druženja povezana s hranom vode u ugodne i tople razgovore.
3. BORAVAK U PRIRODI
Iako pri spomenu na planinarenja i slične aktivnosti, može biti negodovanja, mnogi roditelji kažu da kada privole djecu da im se pridruže, to bude sjajno.
„Ja svoje vodim u šumu. To nam je oduvijek zajednička aktivnost i za sada „pali“. Hodamo i pričamo o životu. 😊 Tako mi to zovemo. Što dulje hodanje, to više saznam. Stariji povremeno ode sa mnom i na trčanje.“
Anamaria
„Pokušavamo zajedno ići u brdo. Kad god ona to želi i može, idemo planinariti. Ona odabire stazu, da joj ne bude previše.“
Bojana
„Učlanili smo se u planinarsko društvo. Djeca imaju svoju školu planinarenja, a odrasli svoju školu. Djeca se pretvore u druge osobe u prirodi, jako se otvore i pričaju o stvarima koje su im važne i problemima više nego igdje. Boravak u prirodi donosi i još jedan benefit – manje vremena pred različitim ekranima.“
Višnja
4. OBITELJSKA DRUŽENJA
Obiteljska druženja poput različitih proslava ili posjeta mogu biti i prilika za razgovor i zbližavanje.
„Nas dvije zajedno idemo kod bake, moje mame, to su bas fora trenuci sraza triju generacija, bude puno smijeha. Tonki i meni to je više neki projekt - da razveselimo baku društvom, a sebe nasmijemo bakinim izjavama!“ 😊
Bojana
„Lovro ima krug od pet-šest prijatelja s kojima se intenzivno druži. Otprilike jednom mjesečno napravimo neko zajedničko druženje. Pizza, roštilj, šetnja, planinarenje i slične aktivnosti. Ovisi u kojoj su fazi. Dođu djeca, a kasnije roditelji po njih pa se svi malo podružimo. I uvijek svašta novoga saznamo!“ 😁
Mihaela
5. ŠETNJA
Što je duža, to su razgovori bolji!
6. SPORTSKE AKTIVNOSTI
Mnogi roditelji kroz zajedničke sportske aktivnosti grade i održavaju kvalitetne odnose sa svojom djecom. Zajedničko bavljenje sportom donosi vrijeme koje provodimo zajedno, ali i teme za razgovor.
„Sportske aktivnosti i igre! Tara jako voli odbojku pa često s njom i njenim prijateljicama igramo. Čak su i dječji rođendani postali odbojkaški rođendani. Slično iskustvo ima i moja prijateljica s 14-godišnjim sinom, samo je njima u pitanju nogomet.“
Mirna
„Sportske aktivnosti tipa bicikliranje, trčanje i košarka. Dosta toga radimo skupa kao obitelj. Iako je 95% na suprugovu i moju inicijativu, ali rado se naši dečki pridruže.“
Višnja
7. DRUŠTVENE IGRE
Čovječe ne ljuti se (iako će se netko sigurno naljutiti! 😊), Uno, pantomima, mogućnosti je mnogo. Organizirajte obiteljsku večer uz društvene igre.
„Igramo društvene igre zajedno. Doduše to može biti i povezujuće iskustvo, ali i uzrok svađe. Ponekad zajedno rješavamo križaljke što je isto fora.“
Višnja
8. OBITELJSKA FILMSKA VEČER
Napravite kokice i uživajte na kauču uz dobar film ili seriju. Pogledajte zajedno i neke klasike koji su dio opće kulture.
„Kod nas je pubertet preuzeo glavnu riječ. Nismo baš u kćerinim planovima za druženje, nažalost. Zajedničko gledanje filmova je jedina zajednička aktivnost koja trenutačno prolazi kod nas. To svi volimo, kokice, film, mir. Megi i ja imamo i neke zajedničke serije koje gledamo zajedno. To su trenuci na nas cure. Suprug i sin isto tako imaju neke svoje zajedničke aktivnosti, samo za dečke.“
Gloria
10. KUĆANSKI POSLOVI
Iako je (ne)pospremanje sobe čest uzrok sukoba s tinejdžerima, organizirajte pravu radnu akciju kod kuće i dajte im ozbiljan zadatak – pranje prozora, kupaonice, pospremanje garaže ili spremišta, uređivanje vrta/travnjaka. Zidovi ili okvir kreveta u njihovoj sobi trebaju novi sloj boje? Treba složiti novi ormar ili postaviti nove pločice kod bake i djeda? Uključite ih! Ako nešto ne znaju, poučite ih i ne zaboravite ih pohvaliti za dobro obavljen posao.
„Aktivnosti u dvorištu tipa jedan kosi s kosilicom, drugi s flaksericom, suprug i ja plijevimo i obrezujemo grane. Na kraju sve bude lijepo i super je i njima i nama vidjeti da smo zajednički radili na tome da okućnica bude ugodno mjesto za sve nas.“
Višnja
11. AKTIVNOSTI VEZANE ZA ZAJEDNIČKE INTERESE
Volite čitati, vježbati, slikati, fotografirati, izrađivati nešto rukama, rješavati popravke na automobilu ili biciklu, restaurirati namještaj, volite trgovine rabljenom odjećom, umjetničke izložbe, biljke, video igre? Voli li nešto od toga vaše dijete? Ako da, iskoristite to i uživajte u onome što vas zanima zajedno. Ako nemate zajedničkih interesa, pokažite interes za ono što zanima vaše dijete. Možda se i vama svidi!
12. IZLET/PUTOVANJE
Izleti ili putovanja na kojima ćete zajedno naučiti nešto novo, upoznati neki novi grad, mjesto ili kulturu dobra su prilika za zbližavanje i stvaranje zajedničkih uspomena.
„Jednom godišnje otputuje s tatom na par dana nekamo van, a jednom sa mnom, tako je obišla već puno europskih gradova. Putovanja su nam se pokazala kao super prilike za zbližavanje i građenje našeg odnosa s kćerkom. Bolje je nego kad smo utroje, jer se ovako lakše prilagođavamo jedni drugima.“
Bojana
13. MAŽENJE
Iako će možda reći da im zagrljaji, poljupci i maženje više nisu važni, to je uvijek važno!
„Dora i Borna su blizanci koji uskoro pune 12 godina. Dora je dijete koje osjeća i „vidi srcem“, a to znači pjevaj, stavi je na ruke i pleši, daj puno zagrljaja i taktilnog podražaja. S Bornom, osim što voli hodati i planinariti, uživamo u jutarnjim zagrljajima, češkanju po leđima, a voli i razgovarati o emocijama. Odnosi se grade godinama, od malih nogu. Zapravo sam vrlo sretna, jer imaju krila osposobljena za let i već lete, a znaju da su mama i tata tu kad nas trebaju.“
Vlasta
14. KUPNJA
Bilo da je u pitanju kupovina namirnica ili odjeće i obuće, iskoristite to vrijeme za razgovore o aktualnim temama u vašoj obitelji i šire.
„Lorena ima 14 godina. Kad idemo zajedno kupovati što nam treba, koristimo to vrijeme za razgovor.“
Vlasta
15. NAPRAVITE ZAJEDNO NEŠTO DOBRO ZA ZAJEDNICU
Očistite zajedno potok, plažu ili šumarak u vašoj blizini. Neka pozovu i prijatelje. Volontirajte zajedno u domu za starije osobe, javnoj kuhinji ili udruzi u vašem mjestu ili kvartu.
16. NEKA VAŠ DOM BUDE MJESTO OTVORENIH VRATA ZA NJIHOVE PRIJATELJE
Djeci ove dobi jako su važni prijatelji. Zato neka oni budu dobrodošli u vašem domu jer će vam to omogućiti bolji uvid u život, interese i razmišljanja vašeg djeteta.
17. UKLJUČITE IH U DONOŠENJE ODLUKA
Djeci ove dobi jako je važan osjećaj slobode i neovisnosti. Uključite ih u donošenje odluka. Neka oni istraže gdje biste mogli na izlet, ili potraže odgovarajući smještaj u destinaciji gdje putujete, ili gdje se prodaje radni stol ili ormar kakav je potreban za njihovu sobu.
18. INTERVJUIRAJTE SE MEĐUSOBNO
Online ćete pronaći popise zanimljivih pitanja koja si možete međusobno postavljati. Zvuči malo neobično, ali zaista može biti zabavno i zanimljivo iskustvo!
„Probali smo ovo s djecom! Može biti zanimljivo, zabavno iskustvo! A stvarno je bilo i dosta stvari koje inače nismo jedni o drugima znali ili nismo do tada o njima razmišljali. Preporučujem!“
Ivana
19. ODLUČITE SE NA NEKI ZAJEDNIČKI IZAZOV
Možete se dogovoriti da ćete sljedećih 30 dana raditi na nekom izazovu zajedno. Primjerice - svaki dan imati 10 000 koraka, raditi plank, preskakati uže, trčati, jesti pet obroka voća i povrća, zdrav doručak svaki dan, napraviti dobro djelo i sl.
20. NAPRAVITE ALBUM SA FOTOGRAFIJAMA
Znate sve one fotografije s obiteljskih druženja i izleta koje često ostanu samo u mobitelu ili na računalu? Zamolite vašeg tinejdžera/tinejdžerku za pomoć. Neka odabere koje ćete fotografije izraditi ili samostalno napravi foto knjigu. Usput se možete prisjećati uspomena s fotografija.