Podrška integraciji djece izbjeglica i migranata u zemlje EU
Projekt se provodi u Hrvatskoj, Bugarskoj, Mađarskoj, Poljskoj, Rumunjskoj i Slovačkoj
- Dostupni jezici:
- Hrvatski
- English
Polazišne osnove
Rat u Ukrajini koji je započeo u veljači 2022. izazvao je jednu od najbrže rastućih humanitarnih kriza u Europi u novijoj povijesti. U samo nekoliko tjedana više od šest milijuna ljudi moralo se iseliti u susjedne zemlje. Velika većina pogođenog stanovništva su žene i djeca, kao i starije osobe i osobe s invaliditetom.
Kao posljedica rata, značajan broj djece iz Ukrajine stiže u EU bez ijednog roditelja ili odrasle osobe kojoj je službeno dodijeljena zakonska odgovornost za njih. Brojna djeca bez pratnje i djece odvojena od obitelji mnogo su mlađa od tinejdžera koji obično traže azil u EU. Velik je broj djece s fizičkim, emocionalnim, psihološkim i obrazovnim potrebama, koja dolaze iz različitih oblika alternativne skrbi, posebice institucionalne skrbi u Ukrajini.
Mnoga djeca možda putuju s odraslima koji im nisu roditelji. U tim situacijama može biti teško identificirati tu djecu kao odvojenu od svojih primarnih skrbnika i ublažiti rizike. Mnogi su možda stigli bez formalnog dogovora o skrbništvu, ali mogu imati ovjereno ovlaštenje oba ili jednog roditelja za putovanje s drugom odraslom osobom. Štoviše, kako vrijeme prolazi, dogovori koje je uspostavio roditelj(i), a koji su možda zamišljeni kao privremeni ili ograničenog opsega također mogu postati neodrživi ili neprikladni. Potrebno je uspostaviti procedure i postupanja kako bi se osiguralo da svako dijete ostane sigurno ako prijeđe unutarnje granice EU-a u države s različitim pravnim sustavima i sustavima zaštite djece.
Kako bi podržali vlasti i druge dionike u zemljama EU-a u koje dolaze ukrajinska djecu izbjeglice i njihove obitelji te ojačali mehanizme, sustav, usluge i infrastrukturu za bolji odgovor na potrebe i prava djece izbjeglica i migranata iz Ukrajine i drugih zemalja, Švicarsko državno tajništvo za migracije SEM i Regionalni ured UNICEF-a za Europu i Središnju Aziju osmislili su humanitarni projekt kao odgovor na kriznu situaciju uzrokovanu ratom u Ukrajini. Projekt je financiran sredstvima Vlade Švicarske Konfederacije.
Projekt je usmjeren na najugroženiju djecu, posebice djecu bez pratnje i djecu odvojenu od obitelji, djecu evakuiranu iz ustanova, djecu iz ugroženih kućanstava, djecu s teškoćama u razvoju i drugim složenim potrebama.
Projekt će se provoditi u suradnji s nacionalnim vladama i insitucijama u 6 zemalja EU (u Bugarskoj, Hrvatskoj, Mađarskoj, Poljskoj, Rumunjskoj i Slovačkoj).
Glavni cilj
Djeca izbjeglice i migranti integrirana su u nacionalne sustave zemalja EU-a, njihove potrebe se pravovremeno procjenjuju i zadovoljavaju kroz učinkovit sustav upravljanja slučajevima i pristup visokokvalitetnim uslugama podrške, skrbi i zaštite.
Kako bi se podržao opći cilj, postavljena su 4 specifična cilja:
- Osnaživanje infrastrukture za migrante (smještaj)
- Potpora integracijskim mjerama
- Osnaživanje postupaka potpomognutog dobrovoljnog povratka i reintegracije
- Osnaživanje procedura za traženje azila
Aktivnosti u Hrvatskoj
U Hrvatskoj, projektom se želi osigurati da najranjivija djeca iz Ukrajine i njihovi skrbnici, uključujući djecu bez pratnje, imaju pristup integriranoj i visokokvalitetnoj zaštiti djece i uslugama podrške obitelji koje omogućuju prevenciju, ranu identifikaciju, upućivanje i pružanje usluga u skladu s najboljim interesom djeteta, te na taj način osigurati odgovarajuću međunarodnu zaštitu i zaštitu djeteta.
Osim toga, projekt želi osigurati da djeca bez pratnje, uključujući djecu iz Ukrajine, imaju pristup alternativnoj skrbi u obitelji i mjerama integracije, čime se sprječava smještaj u institucionalnu skrb i omogućava integracija.
Očekivani rezultati
- Razvijen je visokokvalitetan nastavni plan i program i stručni kapaciteti za provedbu stručnog osposobljavanja stručnjaka u sustavu socijalne skrbi, uključujući obiteljske terenske radnike, u području podrške najranjivijoj djeci i njihovim skrbnicima u migracijama, uključujući onu iz Ukrajine i djecu bez pratnje. Ojačani su kapaciteti stručnjaka u sustavu socijalne skrbi, uključujući voditelje mjera, za pružanje podrške najranjivijoj djeci i njihovim skrbnicima iz Ukrajine, uključujući djecu bez pratnje.
- Razvijen je visokokvalitetan nastavni plan i program i stručni kapaciteti za identificiranje i podršku udomiteljskim obiteljima koje udomljavaju djecu bez pratnje i djecu odvojenu od obitelji, uključujući djecu iz Ukrajine. Razvijeni su uvjeti za visokokvalitetno udomiteljstvo i mjere integracije za djecu bez pratnje i djecu odvojenu od obiteji pod privremenom ili drugim oblicima međunarodne zaštite (azil , supsidijarna zaštita itd.)
Izravni korisnici
Projekt će podržati djecu migrante i izbjeglice, uključujući djecu bez pratnje i djecu odvojenu od roditelja, kao i skupine djece evakuirane iz alternativne skrbi u Ukrajini, njihove obitelji i skrbnike, kao i donositelje odluka te stručnjake koji rade s njima.
U Hrvatskoj će projekt izravno podržati:
- 7.600 najugroženije djece u migraciji, uključujući 7.100 djece iz Ukrajine koja borave u Hrvatskoj, od kojih je 515 djece bez pratnje
- 200 najugroženijih roditelja i skrbnika iz Ukrajine koji borave u Hrvatskoj
- 976 stručnjaka iz sustava socijalne skrbi, tj. ključnih djelatnika na prvoj liniji u sustavu socijalne skrbi, uključujući terenske radnike za obitelj, obiteljske pomoćnike i udomitelje koji pružaju usluge djeci bez pratnje
Projekt će također neizravno podržati:
- 17.080 djece u riziku, uključujući 7.650 djece i skrbnika u migracijama u Hrvatskoj
- 7.997 stručnjaka iz sustava socijalne skrb, odnosno ključnih djelatnika u sustavu socijalne skrbi, uključujući terenske radnike za obitelj, obiteljske pomoćnike i udomitelje
Partneri
U svim zemljama u kojima se projekt provodi UNICEF će raditi u partnerstvu s nacionalnim i lokalnim vlastima, provedbenim partnerima, pružateljima usluga, stručnjacima iz sustava socijalne skrbi, djecom, skrbnicima, obiteljima i zajednicama. Na regionalnoj razini, UNICEF će nastaviti raditi s UNHCR-om na daljnjem zagovaranju usmjerenosti na djecu u svim intervencijama koje se odnose na ukrajinsku djecu izbjeglice.
U Hrvatskoj će Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike pomoći osigurati provedbu programskih aktivnosti.
Hrvatska udruga socijalnih radnika (HUSR) bit će UNICEF-ov provedbeni partner u provedbi programskih aktivnosti vezanih uz integrirane usluge i intervencije zaštite djece, uključujući i obiteljske terenske radnike.
Udruga Sirius i CZSS Split bit će UNICEF-ovi provedbeni partneri u provedbi programskih aktivnosti vezanih uz razvoj udomiteljstva.
©UNICEF, 2023. “Informacije i stavovi navedeni na ovoj stranici pripadaju autorima i ne odražavaju nužno službeno mišljenje Schweizerische Eidgenossenschaft, Swiss-Europe Rapid Response Fundili UNICEF-a. Ni Schweizerische Eidgenossenschaft, Swiss-Europe Rapid Response Fund ili UNICEF niti bilo koja osoba koja djeluje u njihovo ime ne može se smatrati odgovornim za korištenje informacija sadržanih u njima.