Što UNICEF u Hrvatskoj radi na području zaštite mentalnog zdravlja
Informacije o programima i aktivnostima koje provodimo
Ured UNICEF-a u Hrvatskoj već provodi aktivnosti iz područja zaštite mentalnog zdravlja. Donosimo osnovne informacije o programima koje provodimo.
Program Škole podrške
U okviru programa „Škole podrške“ UNICEF osigurava psihosocijalnu podršku učenicima, učiteljima i stručnjacima iz osnovnih i srednjih škola na području Sisačko-moslavačke županije. U program je uključeno 29 osnovnih i srednjih škola koje pohađa više od 8400 učenika. Kroz radionice učenici i odgojno-obrazovni djelatnici dobivaju alate i vještine kako bi se lakše nosili s traumatskim događajima uslijed pandemije i potresa. Više informacija i publikacije nastale u okviru programa, možete pronaći na ovoj poveznici, a tu su i priče o učenicima jedne osnovne i jedne srednje škole koje su uključene u program.
PUKOTINE – platforma za pozitivan razvoj adolescenata
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu uz podršku Ureda UNICEF-a za Hrvatsku pokrenuo je 2020. godine digitalnu platformu Pukotine/PKTN koja prati odrastanje mladih. Platforma je zamišljena kao navigacija kroz odrastanje mladima te svim važnim odraslima kroz razne teme i pitanja koja su karakteristična i važna za to razdoblje. PKTN platforma okuplja interdisciplinarni tim znanstvenika, psihoterapeuta, stručnjaka i kreativaca koji prateći potrebe mladih, njihovih roditelja i nastavnika te u interakciji s njima kreiraju sadržaje i preventivne aktivnosti usmjerene na promociju pozitivnog razvoja mladih.
Program UPSHIFT
Cilj je programa UPSHIFT potaknuti razvijanje socioemocionalnih i poduzetničkih vještina te osnažiti adolescente kao nositelje društvenih promjena u kreiranju rješenja za izazove u svojim zajednicama. Mladi u programu stječu nova znanja i razvijaju vještine za analiziranje i rješavanje konkretnih problema, a najbolji timski projekti dobivaju financijsku i mentorsku podršku za realizaciju svojih ideja.
Psihosocijalna podrška tijekom pandemije COVID-19
UNICEF je u suradnji s Društvom za psihološku pomoć tijekom 2020 i 2021. godine pružao podršku stručnjacima u centrima za socijalnu skrb i kod pružatelja socijalnih usluga za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi.
Psihosocijalna podrška nakon potresa (mobilni timovi)
4 mobilna tima pružala su psihosocijalnu podršku za 332 djece koja odrastaju u obiteljima u riziku i udomiteljskim obiteljima, 180 roditelja i skrbnika i 72 stručnjaka centara za socijalnu skrb i Doma za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi Vrbina te 10 predškolskih i školskih ustanova.
Pilot program "EU jamstvo za svako dijete"
Kapaciteti Centra za socijalnu skrb Čakovec, Podružnice obiteljski centar su ojačani sa dva dodatna stručnjaka te je obiteljski centar pružao različite savjetodavne, edukativne i preventivne usluge, uključujući i usluge zaštite mentalnog zdravlja. Aktivnosti pridonose boljoj zaštiti više od 2300 djece korisnika naknada i usluga centara za socijalnu skrb s područja Međimurske županije te više od 700 djece i roditelja korisnika preventivnih i savjetodavnih usluga obiteljskog centra s područja Međimurske županije.
Psihosocijalna podrška izbjeglima iz Ukrajine u Hrvatskoj
UNICEF osigurava psihosocijalnu podršku najranjivijim skupinama djece izbjegle iz Ukrajine. Više o tome možete pročitati u priči o djevojčici Mariiji i dječaku Iliiji.

U ovogodišnjoj Mliječnoj stazi sudjelovalo je više od 6600 sudionika koji su simbolično su prikupljali zelene vrpce u znak podrške djeci i mladima s problemima iz područja mentalnog zdravlja, a UNICEF je kroz kotizacije, donacije građana i podršku tvrtki prikupio 1,1 milijun kuna. Prikupljena sredstva UNICEF će uložiti u podršku programu PoMoZi Da koji provodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo, odnosno u osposobljavanje i unaprjeđenje vještina više od 400 odgojno-obrazovnih djelatnika iz cijele Hrvatske, što će pozitivno direktno utjecati na više od 20.000 učenika osnovnih i srednjih škola. Saznajte više ovdje!