Ситуационен анализ на управлението на публичните финанси с фокус върху децата в България
Доклад

- Достъпно на:
- Български
- English
За
Член 4 от Конвенцията за правата на детето задължава държавите да инвестират в правата на детето „в максималната степен, възможна с оглед на техните ресурси“.
Настоящият ситуационен анализ на управлението на публичните финанси с фокус върху децата в България (СитАн за УПФ) е неразделна част от по-всеобхватния Ситуационен анализ, изготвен от УНИЦЕФ с цел да се придобие представа за положението на децата и юношите в България. С него се прави преглед на финансовата рамка от гледна точка на политиките за децата и на проблемите, свързани с тях; той обхваща средствата, заделяни от държавния бюджет, и разходите, свързани с децата, в три сектора – здравеопазване, образование и социална закрила, и дава представа за това как финансите допринасят за реализирането на правата на детето.
Решенията, които правителствата вземат за начина на финансиране на образованието, здравеопазването и социалните политики и услуги, са от решаващо значение за реализирането на правата на децата. Ако средствата, заделени в бюджета, са недостатъчни, не са насочени към най-уязвимите групи и се разходват неефективно, всички деца – особено на тези в най-неравностойно положение са поставени в риск да загубят достъп до критично важна подкрепа и услуги. Член 4 от Конвенцията за правата на детето задължава държавите да инвестират в правата на децата „в максималната степен, възможна с оглед на техните ресурси“, като подчертава критичната връзка между публичните финанси и реализирането на правата на децата.
Достатъчните, справедливите и ефективните инвестиции в децата са решаващи за пълното реализиране на техните граждански, политически, икономически, социалнии културни права. Инвестициите в децата са не само правно задължение съгласно Конвенцията на ООН за правата на детето (UNCRC), но освен това са икономическа стратегия за дългосрочно устойчиво развитие.
Прочетете пълния доклад тук.
