УНИЦЕФ стартира кампания за дигитална грамотност - “Ново поколение с критично мислене”
Дигиталният компас Cyber Survivor ще помага на децата и младите хора да сърфират безопасно и да развиват потенциала си

- Достъпно на:
- Български
- English
Пандемията от COVID-19 промени начина, по който учим, работим, играем, общуваме, забавляваме се и превърна онлайн пространството в новата реалност. Въпреки че за децата и младежите, родени в дигиталната ера, този преход се случи по-естествено, наред с изключителните възможности, които предоставя интернет, той също така излага подрастващите на нови рискове, за които често те не са подготвени. Вижте данни от изследвания за дигиталните умения, поведения, мнения и оценки на младежите:
Дигитални умения
Само 57% от младежите (16-19 г.) оценяват своите дигитални умения като основни или по-високи, значително под средната стойност за ЕС от 82% (Евростат 2019)
Онлайн насилие
Повече от 1 на 7 деца под 18 г. съобщават, че са били подложени на насилие онлайн, особено в социалните мрежи. (Изследване на УНИЦЕФ)
Дезинформация
57% от тийнейджърите заявяват, че са активни, когато става въпрос за предупреждение на приятели, в случай че открият някакви фалшиви новини.
Дигитално участие
По-голямата част от младите хора са активни в социалните медии - 77% ги използват всеки ден; 89% притежават лично устройство, но са по-малко ангажирани с онлайн дейности.
Нашето решение
Да подобрим дигиталните умения на децата и младежите и да им помогнем да изградят критично мислене в онлайн пространството, за да могат:
-
Да се защитават от онлайн тормоз и да реагират на него;
-
Да се предпазват при кибератаки и престъпления;
-
Да разпознават фалшиви новини и факти и да ги докладват;
-
Да развият критично мислене и да взимат информирани решения за поведението си онлайн;
-
Да създават свое собствено съдържание, без да се излагат на опасност;
-
Да предотвратяват неетично участие и разпространение на инциденти.
Как ще го постигнем?
С помощта на Cyber Survivor – приложение за дигитална грамотност, което ще помогне на децата и младежите да навигират безопасно в интернет. Cyber Survivor ще бъде дигиталният компас на новото поколение във виртуалното пространство.
Приложението ще представлява интерактивна платформа за обучение, която ще позволи на тийнейджърите да придобият и развият дигитални умения и опит, докато играят.
Какво ще съдържа Cyber Survivor?
>> Интерактивни задачи и тестове, създадени да предават практически познания.
>> Ситуационни игри с примери от реалния живот.
>> Видео и графични уроци.
>> Обучителна програма с реални задачи, използващи функции на смартфон, браузър и др.
>> Обучителни проекти и задачи за съвместна работа с приятели и съученици.
Инициативата за дигитална грамотност „Ново поколение с критично мислене“ се подкрепя от: Център за безопасен интернет, Коалиция за медийна грамотност, Асоциация на европейските журналисти, Teen Station, Vivacom, Resonator

Как се роди идеята?
През 2020 г. УНИЦЕФ организира първия по рода си хакатон, който дава възможност на младежите да предложат свои решения за медийна грамотност и онлайн безопасност.
Проблемите, на които се натъкват днешните деца и младежи, са предимно онлайн, затова и решенията им трябва да са онлайн. УНИЦЕФ чува гласа на тийнейджърите в България и заедно с партньори има амбицията да реализира тяхната собствена визия за безопасност и разгръщане на потенциала онлайн. Следваме принципа:
„Нищо за нас, без нас“
Затова вижте и вие идеите на самите младежи за това как да се превърнат в поколение с критично мислене, като изградят умения и помагат на връстниците си и на цялото общество да намали рисковете онлайн, а да увеличи възможностите за развитие.