“Как си всъщност? Разкажи Ми”
УНИЦЕФ в партньорство с "Разкажи Ми" стартират първата онлайн платформа за самоподкрепа и психично здраве на тийнейджъри и младежи
- Достъпно на:
- Български
- English
Специално създадената „УНИЦЕФ стая“, в рамките на мобилното приложение „Разкажи Ми“, помага на младите хора да изградят психическа устойчивост и да преодолеят негативните емоции, през които преминават, като: тревожност, самота, тъга, страх и гняв. Достъпът до „УНИЦЕФ стаята“ е лесен и безплатен за всички лица до 24 години и техните родители.
Данните на УНИЦЕФ показват, че 1 от 5 смъртни случая сред тийнейджъри на възраст 15-19 години в ЕС е причинен от самонараняване, а самоубийството е втората най-честа причина за смърт сред подрастващите в тази възраст в Европа.
50% от всички психични проблеми се отключват преди 14-годишна възраст, а до 75% - преди 24-годишна възраст. „Как си всъщност? Разкажи Ми“ е резултатът от кампанията на УНИЦЕФ в подкрепа на психичното здраве на младите хора в България – „Отвъд усмивките. Как си всъщност?“.
Целта на виртуалната „УНИЦЕФ стая“ е да помогне на младите хора да развият психологическа устойчивост, да изградят умения да се справят с неблагоприятните събития и да разберат по-добре себе си и това, което искат. Информационният портал на платформата е изключително полезен и за родители на тийнейджъри, които искат да научат как да подкрепят емоционално своето дете. Фокусът е във фазата на превенцията – това, което всеки младеж или родител може да направи сам, за да укрепи психичното си здраве и така да е в състояние да помогне и на околните.
Какво можете да откриете в „УНИЦЕФ стаята“?
Упражнения за самоподкрепа
Стратегии за справяне с предизвикателствата
Подкрепа за изграждане на психологическа устойчивост
УНИЦЕФ стаята включва:
След сваляне на приложението и влизане в „УНИЦЕФ стаята“, попадате в пространство за самоподкрепа с различни упражнения и програми, които се изпълняват самостоятелно и помагат на младите хора да осъзнаят по-добре вътрешния си свят.
Приложението предоставя индивидуален подход и проследява напредъка.
Теми, застъпени в "УНИЦЕФ стаята"
Онлайн пространството за психично здраве на тийнейджъри и младежи съдържа
→ Достоверна информация на достъпен език - статиите са базирани на достоверна информация в областта на психологията и са написани на достъпен език, за да може да достигне до всеки по лесно разбираем начин.
→ Полезни съвети - приложението предлага ценни съвети за младите хора и техните родители, приложими в ежедневието. Те се отнасят до справяне с тревожност, паник атаки, негативни мисли и други трудности, които може да възникнат.
→ Кратки статии във формат, удобен за четене - полезна информация в сферата на психичното здраве, като не отнемат повече от няколко минути за четене. Информационният портал служи като джобен съветник.
→ Допринася за повишаване на приемствеността между поколенията (родители-юноши) - статиите допринасят за доброто разбиране на явленията, които се появяват в тийнейджърска възраст, а също и напомнят на младежите и техните родители, че не са сами в трудностите, през които може да преминават.
Функционалности в платформата за самоподкрепа:
- релаксиращи техники
- водени медитации
- техники за дишане и визуализации,
- проверка на настроението (Mood tracker)
- водене на дневник
>> Вижте отговорите на най-често задаваните въпроси за Разкажи ми.