Украински семейства предлагат празнични зимни лакомства в София
С подкрепата на УНИЦЕФ украински бежанци представят национални ястия, занаяти и традиции на тазгодишния Коледен базар в София.
- Достъпно на:
- Български
- English
Над 20 малки украински фирми и предприемачи, сред които готвачи и пекари, представят националните си ястия, занаяти и традиции на тазгодишния Коледен базар в София.
Приютени в две коледни къщички на площад Славейков, техните щандове са пълни с традиционни украински ястия, ръчно изработени изделия като празнични свещи, детски играчки и бижута.
Татяна, която е открила нов дом в България, след като за втори път в живота си бяга от война, е тук да продава ръчно изработените си бродирани чанти.
„Бягам от война за втори път – първо през 2014 и отново през 2022“, споделя тя. „В Херсон имах грънчарска работилница. Провеждах майсторски класове за деца, възрастни и деца с аутизъм – те бяха любимите ми посетители в работилницата“.
България се е превърнала в дом и за Виктория и нейното семейство. Докато децата им са на училище, тя и съпругът ѝ учат български и ваят прелестни свещи от естествен восък.
„Тези свещи са част от нас, от нашето семейство, силата ни, страната ни“, казва Виктория. Това е възможност да реализираме творческия си потенциал, както и възможност за набирането на средства за операцията и рехабилитацията на съпруга ми. Той е със счупено бедро“.
Украинският базар е част от кампанията на УНИЦЕФ „Коледа е възможна за всяко дете“, която се реализира с помощта на финансиране от правителството на САЩ. Кампанията има за цел да даде глас на украинските семейства, намерили убежище в България, и да насърчи тяхната интеграция.
Посетителите ентусиазирано опитват традиционните украински деликатеси и коледни сладкиши, предлагани от бесарабската българка Карина. Тя започва обучението си в София тази година, говори български и помага на останалите украинци с комуникацията.
„Представяме много различни видове украински ястия на този базар, като борш, сладки и сладкиши“, казва Карина. „Започнах да търся къде да уча още в девети клас и избрах България. Това е родината на дядо ми.“
Професионалният готвач Катерина също е подготвила угощение за посетителите – борш, меденки и вареники с месо, сирене, зеле и картофи. Тя избягала в България в началото на войната с петгодишния си син и в момента работи в мексикански ресторант.
„Помогнаха ми много доброволци, обикновени хора, които предлагаха помощ и изпращаха играчки и дрехи за детето ми“, споделя Катерина, която мечтае да отвори своя пекарна.
Анастасия, сладкар от Киев, почувствала облекчение, когато си намерила работа в България.
„Работех като сладкар в Киев, но заради войната сладкарницата беше затворена и се преместих да живея тук“, казва тя.
„Българите ми помогнаха много, когато пристигнах, и с тяхна помощ бързо си намерих работа и продължавам да работя като сладкар“.
Освен пазаруването, гостите на зимния базар ще имат възможността да се насладят на украински и български коледни песни и да направят дарение за благотворителните организации, подпомагащи украинските деца бежанци в България.
От началото на войната УНИЦЕФ работи съвместно с правителството, местните власти и други партньори в България за подпомагането на украинските деца бежанци и техните родители и за подобряването на достъпа им до образование, закрила и здравеопазване. С падането на температурите и настъпването на зимата УНИЦЕФ засилва програмите си за подпомагане на най-уязвимите деца, включително на децата бежанци, като доставя топли дрехи, одеяла, образователни и хигиенни материали чрез партньорските си организации в цялата страна.
„След като са били разселени повече от десет месеца, украинските семейства правят всичко възможно да се интегрират в приемащите общности, като учат български, записват децата си на училище, търсят работа или започват малък бизнес“, заявява Кристина де Бройн, представител на УНИЦЕФ за България. „Благодарение на топлото посрещане и подкрепата в България, децата бежанци имат възможност да празнуват Коледа в мир тук. Всички деца, които живеят на места, разкъсвани от война, ще бъдат в мислите ни. В знак на благодарност за гостоприемството, украинците са мотивирани да покажат признателността си на българите чрез своята храна и култура“.