Как да говорим с детето си за климатичните промени

Изменението на климата се случва и ще засегне почти всяко дете по света

УНИЦЕФ
Как да говорим с детето си за климатичните промени
UNICEF/UN0364103/Merino
04 Декември 2023

За много родители е трудно да говорят за изменението на климата със собствените си деца. Естествено е да искаме да предпазим децата си и да не искаме да ги тревожим. Но има вероятност те вече да са чували за изменението на климата - в детската градина, в училище, онлайн или от приятелите си.

Не е изненадващо, че децата могат да изпитват много емоции във връзка с изменението на климата, като например тревога, страх, тъга и гняв, които са съвсем естествени реакции на нещо толкова несигурно и опустошително като изменението на климата.

Затова разговорите с децата могат да им помогнат да открият фактите, да знаят, че не са сами и да намерят начини да бъдат част от решението на проблема.

Ето няколко съвета за това как да проведете честен и конструктивен разговор за изменението на климата, без да пренебрегвате реалността и мащаба на проблема.

1. Напишете си домашното

Никой не знае всички отговори за изменението на климата и е нормално, ако и вие не знаете. В интернет има много надеждни източници, включително беседи, видеоклипове и статии, които могат да ви помогнат да се запознаете с научните факти. УНИЦЕФ разполага с някои чудесни ресурси по темата, подходящи за деца като детската версия на Общия коментар 26 на конвенцията за правата на детето и околната среда,с фокус върху измененията на климата. Поговорете с други родители, за да разберете как те подхождат към темата с децата си.

Запомнете: Няма страшно, ако не можете да отговорите на всички въпроси, които детето ви може да има - приемете това като възможност да откриете отговорите заедно.

2. Слушайте детето

За да започнете разговор за изменението на климата с децата си, разберете какво те вече знаят по темата, какво мислят и как се чувстват. Може да се изненадате колко много знания вече са натрупали и каква позиция имат. Използвайте това като възможност да изслушате техните страхове, тревоги и надежди за планетата. Отделете им цялото си внимание и не отхвърляйте или не се опитвайте да омаловажите притесненията им. Нека знаят, че винаги може да дойдат при вас и да ви споделят всичко.

3. Използвайте достъпни научни факти

Вие най-добре познавате децата си, затова се уверете, че информацията е подходяща за тях. Добра отправна точка може да бъде намирането на примери от ежедневието, свързани с изменението на климата. Например: "Хората изгарят изкопаеми горива като въглища и нефт, за да карат коли, да летят със самолети и да осветяват домове си. При горене те отделят парникови газове в атмосферата, които обгръщат планетата като балон и правят климата по-топъл. По-горещата планета означава промени във времето, като например повече наводнения и бури. Тъй като планетата се затопля, полярните ледове се топят и морското равнище се покачва. Това е сериозен проблем, но много учени и много млади хора работят усилено, за да намерят решения и да направят положителни промени. Има много неща, които и ние можем да направим - да събираме и изхвърляме разделно отпадъци."

Снимките, картите и видеоклиповете могат да помогнат за визуализиране на проблема и да го направят по-разбираем.

Уча.се

4. Излезте сред природата

Опитайте се да излизате с децата сред природата колкото е възможно повече. Възможностите за игри навън спомагат за възпитаване на любов и уважение към природата.

Когато сте заедно сред природата, правете паузи и посочвайте интересни гледки, независимо дали става въпрос за дърво, облак, паяжина или птица. Моментите на отделяне на време за вглеждане и оценяване на природата може да помогнат на децата да развият любопитство и удивление към природния свят. Засадете семена заедно например, за да видите как се ражда животът.

5. Фокусирайте се върху решенията

За всеки проблем, който обсъждате, се опитайте да разкажете и за неговото възможно решение. Разгледайте заедно с детето си примери за хора, които работят върху начини за справяне с изменението на климата. Обсъждайте положителни и вдъхновяващи истории, които виждате по новините или в собствената си общност.

Говорете за това какви стъпки предприемате като семейство, като например намаляване и рециклиране на отпадъците в дома ви, пестене на вода или изключване на неизползваните светлини и уреди. Това помага да се затвърди идеята, че всеки от нас може да направи нещо, за да помогне за справяне с изменението на климата.

Обсъдете идеи и за други мерки, които можете да предприемете като семейство или в общността. Може ли да изберете да ходите пеша или да карате колело, вместо да се придвижвате с автомобил? Може ли да засадите дърво?

>> Вижте урок от поредицата "Най-големият урок" на тема "Не изхвърляй, намери ново приложение на ресурсите"

6. Дайте възможност на детето да участва

Младите хора по целия свят поемат инициативата за действия за климата в свои ръце и поставят своите изисквания и очаквания за решения на проблема пред правителствата. Други изграждат нови начини за по-ефективно използване на енергията, споделят решения в социалните медии и участват в ежеседмични шествия за климата. Нека детето ви знае, че много млади хора се борят за нашата планета и че те също могат да го направят. Ако прояви интерес, запознайте го с историите на активисти за борба с изменението на климата.

Можете заедно да разгледате какво мислят младите хора по темата в допитването, озаглавено „Младите хора и климатичните промени: какво можеш да направиш?“ на UReport, което е част от глобалната кампания #YourVoiceYourFuture. В него се включиха 118 U-Репортери на средна възраст 20 години.

Знанието и мнението на младите хора ще помогне на детето ви да се чувства по-малко тревожно и да знае, че има повече възможности да предприеме действия. Бъдете отворени към това, което детето ви има да каже за движението за климата и за ролята, която иска да играе в него.

Внимавайте да не изглежда, че му налагате този път, което неволно може да предизвика чувство на тревожност или натовареност с отговорности. Оставете го да дойде при вас, ако иска да се включи по-активно, и подчертайте значението на това, че справянето с изменението на климата е глобална отговорност, която започва с действия на всеки от нас.

Първият разговор може да е труден, но е важно да го продължите. Постоянната комуникация за климатичните промени е от решаващо значение по въпроса, който определя бъдещето на всяко дете.