Здрави и в безопасност у дома
Съвети за родители

- Достъпно на:
- Български
- English
На 13 март в България бе обявено извънредно положение с цел ограничаване и забавяне на разпространението на COVID-19. Властите въведоха редица мерки и призоваха, когато е възможно, хората да работят от вкъщи и да останат по домовете си. Децата и младежите също са вкъщи с родителите си, тъй като детските градини и училищата за затворени. МОН продължи процеса на образование в дигитална среда.
Да живееш със семейството си в затворено пространство за дълго време и редовно да те „обстрелват“ с информация за пандемията, може да доведе до тревожност, притеснение и паника. Може също така да се стигне до депресия и страх, както и до физически състояния като стягане в гърдите и безсъние. Всичко това са нормални реакции при стресови обстоятелства.
За родителите повечето прекарано време заедно увеличава възможността на родителите да общуват с детето си. За да преминат през епидемията от COVID-19, членовете на семейството трябва да бъдат основният източник на подкрепа, така че всички от семейството да се чувстват в безопасност, да са позитивни и да съхранят психичното си здраве. Както гласи една китайска поговорка: „Нещастието може да е прикрита благословия“. Ако следват следващите 5 съвета, семействата може да превърнат епидемията от COVID-19 във възможност да се сближат и да изградят емоционална устойчивост сред всички свои членове.
Установете дневен режим, за да насърчите сближаването между членовете на семейството.

Всеки ден организирайте една или повече дейности, които изискват участието на всички членове на семейството. (Уверете се също, че всеки разполага и с време за индивидуални дейности).
Поддържането на хармонична семейна атмосфера е от особена важност за това членовете на семейството да се чувстват емоционално сигурни. Дългите периоди на стрес неизбежно ще накарат хората да се чувстват разстроени, тревожни и могат дори да доведат до по-сериозни емоционални проблеми. Важно е членовете на семейството да се подкрепят едни други. Постоянната комуникация между членовете на семейството е един от начините за намаляване на стреса по време на пандемията.
Съобразете подхода си в общуването с възрастта на детето.

Има различни начини да помогнете на децата на различна възраст да разберат епидемията . Повечето деца вече са чували за случаите на COVID-19 и ще разчитат на родителите си, за да разберат ситуацията по-добре. Тъй като техният нормален ритъм на живот е бил нарушен или променен от пандемията, те имат нужда да работят със семействата си, за да намерят ефективни решения. Родителите могат да помогнат на малките деца да разберат ситуацията, като играят игри заедно – чрез разказване на истории, ролеви игри или по други артистични начини. Например родителите могат да нарисуват заедно с децата си вирус или да им прочетат илюстрирана история на някой, който се бори с вируса. Родителите могат също да играят ролеви игри с детето си, за да му помогнат да разбере как оставането у дома може да е мощно оръжие за справяне с вируса.
Родителите трябва открито да обсъждат подходяща информация с по-големите деца. Не отговаряйте с думи като: „Това е работа на възрастните, която ти не би разбрал“. Опитайте да отговорите на въпросите на детето и да бъдете откровени за реалната ситуация и възможните решения.
Играйте с детето си.

Важно е родителите да помогнат на децата да изградят оптимистично отношение и увереност за преодоляване на настоящите предизвикателства и трудностите, пред които може да се изправят в бъдеще – това може да бъде постигнато чрез игри. Игрите между родители и деца могат да са ефективен начин за заздравяване на връзката помежду им, да намалят стреса и да изградят устойчивост у децата. Родителите не бива да оставят децата да играят сами, а активно да участват в тези дейности. Например родителите може да правят физически упражнения заедно с децата, да разказват истории или да участват във викторини, за да намалят стреса и тревожността у децата.
Игрите могат също да подобрят способностите на детето да контролира емоциите си. Родителите могат да помогнат на децата да разпознават чувствата си, като им помагат да изразят себе си чрез рисуване, преобразяване с костюми, изкуство или занаяти.
Ако сте баща, прекарвайте повече време с детето си.

Бащите играят ключова роля в отглеждането на децата и би трябвало да са силно ангажирани по време на пандемията. Изследвания показват, че децата, чиито бащи са по-ангажирани като родители, демонстрират по-добра социална адаптация и психично здраве.
По време на този период домакинските задължения, като приготвянето на храна, чистенето и дезинфекцирането, ще са по-тежки, отколкото в нормален работен ден. Бащите трябва да поемат инициативата да вършат определена домакинска работа всеки ден и да не забравят да си играят с децата. Децата ще се радват на веселата семейна атмосфера и ще се чувстват овластени, като се сближават с останалите и си помагат едни на други.
Оценявайте участието на децата.

В тези времена на предизвикателства родителите трябва да обръщат повече внимание на детето си. Окуражете го, като създавате възможности да участва в домакинските задължения, доколкото може, и го включете в семейните дискусии и вземането на решения. Децата могат да обсъдят с членовете на семейството дневния режим и правилата в къщата, да планират собствените си дейности и да управляват времето си, прекарано у дома. По този начин те ще се сдобият с чувство за контрол, което ще им помогне да преодолеят чувството за несигурност. Това е и възможност за тях да се научат да управляват времето си и да подобрят уменията си за планиране.
С тези 5 съвета може да превърнете кризата във възможност за вас и вашето семейство.