Всичко е възможно в мечтите на децата, но въображаемата помощ не стига. Нужна е истинска
.

- Достъпно на:
- Български
- English
Ранно детско развитие
Предизвикателствата
80% от мозъка се формира в периода от раждането до третата година, като достига 90% от цялостното си развитие до петата година. Затова и ранните преживявания имат такова ключово значение за целия човешки живот. Ранното детство е изключително важен период, а адекватната подкрепа може да подобри възможностите за живот, особено на най-уязвимите деца. В България 83% от децата от 0 до 2 години се отглеждат в семействата си и само 17% посещават обществени услуги (ясли), затова пълноценното детско развитие по време на първите 3 години зависи от качеството на грижата и взаимоотношенията с родителите и полагащите грижи за децата.
Как УНИЦЕФ подкрепя децата и родителите
УНИЦЕФ се стреми да гарантира, че всички деца - от раждането до започване на училище, особено най-уязвимите - се развиват и разгръщат пълния си потенциал . Усилията ни се фокусират върху:
- подкрепа за пълноценно детско развитие по време на първите 1000 най-важни дни (периода от зачеването до 3 години);
- подкрепа за ранното идентифициране на затруднения в развитието и включване на децата със специфични потребности увреждания;
- специален акцент от нашата работа е поставен върху най-важните хора в живота на децата – родителите и другите полагащи грижи за деца.
Какво е постигнато досега:
- С подкрепата на УНИЦЕФ, България постави ранното детско развитие във фокуса на европейските политики.
- Повече от 1500 родители на малки деца от 50 различни населени места, включително родители на деца с увреждания, са получили подкрепа за позитивно родителство чрез програмата „Да пораснем заедно“ – Работилници за родители.
- 12 400 – родители и грижещи се за 15 000 деца до 3 години (70% от всички деца на тази възраст в региона на Шумен и Сливен), са получили подкрепа от специалисти по ранно детско развитие.
- Създаден бе специален уебсайт с полезна информация за родители - www.roditel.unicef.bg

Приобщаващо образование
Предизвикателствата
Хиляди деца в България все още не са включени в образователната система. Въпреки усилията на институциите да върнат децата в училище, всяка година над 20 000 деца отпадат от образователната система или заминават в чужбина. Повече от 14 000 от тях са между 1-ви и 7-ми клас. Въпреки липсата на официална статистика се смята, че около 10 000 деца с увреждания не посещават детска градина или училище.
Как УНИЦЕФ подкрепя децата:
- Осигуряване на подкрепа за подобряване на политиките за приобщаващо образование от най-ранна детска възраст и популяризиране ролята на детските градини като ключов елемент в тази посока;
- Подкрепа за развиването на нови умения у обучаващия и помощния персонал в детските градини – как да работят с деца със специфични потребности и активно да си взаимодействат с тях, така че да създадат цялостен приобщаващ микроклимат в групата и в детската градина;
- Осигуряване на специализирана подкрепа в детските градини от психолог, логопед, помощници на учителите и ресурсни учители, които да подпомагат ранната интервенция при деца с образователни затруднения.
Какво е постигнато досега
В рамките на проекта „Заедно от детската градина“, подкрепен от УНИЦЕФ:
- 35 детски градини в София, Шумен, Сливен, Монтана направиха първите си стъпки към по-добро и качествено предучилищно образование за деца със специални потребности.
- Над 5000 деца получиха подкрепа и ежедневен достъп до психолог и логопед.
- Повече от 500 учители, помощници на учителите и 72 специалисти участваха в специализирани обучения в областта на приобщаващото образование.
- 960 деца преминаха скрининг тест за образователни затруднения, благодарение на които се осъществява ранна идентификация на техните специфични нужди от подкрепа.

Осигуряване на безопасна учебна среда
Предизвикателствата
Над една трета от всички ученици съобщават, че са били жертва на насилие или тормоз, на физическа или вербална агресия в училище поне веднъж през изминалата година. Според данни на Министерството на образованието, през последните 3 години се регистрират над 8,000 случая на тормоз и насилие годишно.
Как УНИЦЕФ подкрепя децата
УНИЦЕФ разработва пилотна програма, съвместно с Министерството на образованието, чиято цел е превенцията на насилието в училище. Процесът за избор на училищата, които ще се включат в програмата вече стартира, а очакваните резултати в следващите две години са:
- 3500 деца ще получат подкрепа;
- 300 деца ще бъдат обучени да предоставят подкрепа на своите съученици;
- 300 учители и други специалисти ще бъдат обучени да прилагат социално-емоционални обучителни програми, да работят по-ефективно с родителите, да прилагат подходи за мирно разрешаване на конфликти.
- 3500 родители ще участват в родителско-учителски клубове и ще получат подкрепа по време на семинари за родителски умения.
- Цялостният подход за безопасна учебна среда ще бъде приложен в 5 пилотни училища.