PRIORITIZIRANJE DJECE U BOSNI I HERCEGOVINI
VAŽNOST ULAGANJA U RANI RAZVOJ DJECE

- Dostupno u:
- Bosanski/Hrvatski/Srpski
- English
UNICEF je, uz podršku Zajedničkog SDG fonda i zajedno sa Državnim timom UN-a u Bosni i Hercegovini, završio tri studije o ulaganju u u rani razvoj djece (ECD) na nivou tri administrativne jedinice: Federacija Bosne i Hercegovine, Republika Srpske i Brčko Distrikta. Svaki izvještaj pokriva tri sektora ključna za ECD – zdravstvo i ishranu, obrazovanje i socijalnu zaštitu. Studije o ulaganju su dopunjene sa dvije detaljne studije izvodljivosti koje se fokusiraju na povećanje obrazovanja u ranom djetinjstvu na lokalnom nivou.
U Bosni i Hercegovini se ne može podcijeniti značaj ECD-a. BiH je suočena sa ubrzanim starenjem i smanjenjem stanovništva, što predstavlja zajedničku prijetnju ekonomskom i društvenom razvoju. ECD je posebno važan s obzirom na ovaj demografski kontekst: djeca moraju biti u fokusu hitne politike i pažnje ulaganja. Tokom proteklih petnaest godina, postignut je napredak u pravcu povoljnog političkog okruženja za ranog razvoja. Međutim, postoje jasne neiskorištene mogućnosti za ulaganje u mlađe generacije u BiH. S manje djece i ograničenim resursima, BiH mora uzgajati kvalifikovanu, produktivnu mladu radnu snagu kako bi održala i poboljšala ekonomske i socijalne uslove.
Osim moralnog značaja ulaganja u rano djetinjstvo kao ljudskog prava, pokazalo se da je ulaganje u razvoj ranog razvoja među najboljim investicijama koje BiH može napraviti u svoju budućnost, donoseći ogromne socio-ekonomske povrate ne samo za djecu i njihove porodice, već i za društvo kao cjelina. Ulaganje u rano djetinjstvo tako postavlja jaku osnovu za razvoj, povećava djelotvornost obrazovnog i zdravstvenog sistema, poboljšava šanse za ekonomsku produktivnost i rast i doprinosi društvu jednakih mogućnosti koje nikoga ne izostavlja.
Studije o ulaganju u FBiH, RS i BD zasnovani su na nizu analiza troškova i koristi i troškova neaktivnosti usluga za djecu od 0 do 6 godina u svakom od tri sektora. U svakom od ovih sektora odabran je paket intervencija zasnovanih na Okviru njege. Kratkoročni, srednjoročni i dugoročni troškovi i koristi povezani sa povećanjem obuhvata ovih intervencija su zatim identifikovani, kvantifikovani i monetizovani. Kroz analizu troškova i koristi, ove studije su otkrile da je povećanje ECD-a visoko isplativ i katalitički fokus za investicije. Nadalje, analiza troškova neaktivnosti ilustruje impresivnu ekonomsku cijenu neulaganja u ECD.
Nalazi su upečatljivi i jedinstveni u Bosni i Hercegovini, te predstavljaju vrlo uvjerljiv slučaj za ulaganje u socijalne usluge za djecu. Očekuje se da će projektovane socio-ekonomske koristi od povećanja intervencija u BiH daleko nadmašiti troškove u svim analiziranim administrativnim jedinicama, sektorima i scenarijima. To znači da svaki KM uložen u intervencije ECD-a donosi snažan, pozitivan povraćaj ulaganja, uglavnom vođen smanjenjem smrtnosti i morbiditeta majki i djece koji se može spriječiti, poboljšanim obrazovnim ishodima i cjeloživotnim zaradama, te smanjenjem siromaštva i nejednakosti. Dalje, bit će izostavljene značajne ekonomske koristi ako se ova ulaganja u ECD ne izvrše: neuspjehom u povećanju intervencija ECD-a, BiH će izgubiti milijarde KM u narednih trideset godina.
Ove studije predstavljaju najčvršće dokaze prikupljene do sada kako bi se opravdalo ulaganje u ECD u BiH. Oni nastoje poslužiti kao alat za zagovaranje i donošenje odluka za dionike u BiH usmjerene na djecu, podržavajući implementaciju dugoročnog programiranja socijalne potrošnje zasnovanog na dokazima i, konačno, poboljšane rezultate za malu djecu. Zainteresovane strane usmjerene na dijete trebale bi se oslanjati na njegov jezik ekonomskih povrata i prava djeteta kako bi motivirali za poboljšana ulaganja u djecu. Nadalje, oni bi trebali koristiti dokaze prikupljene u ovoj studiji kako bi istakli temeljnu ulogu koju ECD igra u ekonomskom i društvenom razvoju. Neuspeh ulaganja u malu decu trebalo bi da se pozicionira kao potencijal da podriva druge investicije: bez dobro obrazovane, zdrave i produktivne radne snage, ekonomski razvoj će biti usporen. U kontekstu hitnih demografskih izazova, poticaj BiH da poveća usluge za svoju malu djecu sada je važniji nego ikad.
PROŠIRENJE RANOG OBRAZOVANJA I NJEGE STUDIJE IZVODLJIVOSTI U RS i FBiH
UNICEF BiH je, zajedno sa partnerima iz Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske, Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta Zapadnohercegovačkog kantona, Gradskih uprava Bijeljina i Ljubuški, kao i predstavnici javnih i privatnih predškolskih ustanova , izveo Studiju izvodljivosti za proširenje obrazovanja i skrbi u ranom djetinjstvu u sklopu programa „Jačanje socijalne i zdravstvene zaštite kao odgovor na pandemiju COVID-19 u Bosni i Hercegovini“, koji se realizuje uz podršku USAID BiH.
Osim moralnog značaja ulaganja u razvoj ranog djetinjstva kao ljudskog prava, pokazalo se da je ulaganje u obrazovanje i brigu o ranom djetinjstvu (ECEC) među najboljim investicijama koje vlade mogu napraviti, donoseći ogromne društveno-ekonomske povrate ne samo za djecu i njihove porodice , već za društvo u cjelini. U tom kontekstu, UNICEF BiH je proveo studiju izvodljivost proširenja ECEC-a u FBiH i RS, koristeći kao studije slučaja gradove Bijeljina i Ljubuški. Studije se fokusiraju na opcije finansiranja kako bi se postigla potpuna pokrivenost ECEC-om na osnovu finansijske, pravne, operativne i političke izvodljivosti, a imaju za cilj da unaprijede kapacitete za finansijsko planiranje zasnovano na dokazima i da daju praktične smjernice za donosioce odluka o tome kako osigurati takvu intervenciju.