Rastemo kroz volontiranje
Oko 500 učenica i učenika osnovnih škola iz osam lokalnih zajednica u BiH tokom novembra su imali priliku na radionicama učiti o volontiranju i prednostima volontiranja
Ekipa Sportskih igara mladih tokom novembra je obišla djecu i mlade u Srebreniku, Posušju, Ilijašu, Novom Travniku, Goraždu, Srednjem i Mostaru, a druženje je završeno edukativnom radionicom na temu volontiranja u Osnovnoj školi “Aleksa Šantić” u Sarajevu.
Na radionicama organiziranim u saradnji sa UNICEF-om BiH u sklopu projekta “I volunteer and grow”, volonterke/volonteri i učesnice/učesnici Sportskih igara mladih djeci i mladima dali su odgovor na osnovno pitanje – “Zašto volontirati?”, upoznali ih sa prednostima volontiranja i šta to znači za djecu i mlade.
Imran Pašalić, dugogodišnji volonter Sportskih igara mladih i više organizacija u BiH, predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu (SPUS) na radionicama je mladima govorio o volontiranju i tome šta tačno znači biti volonter ili volonterka:
“Zanimljivo je da mnogi od njih u suštini nisu ni znali da su bili volonteri, obzirom da ne poznaju najbolje samu temu volontiranja. Nakon razgovora s nama, shvatili su da su gotovo svi volontirali i učestvovali u nekom društveno korisnom radu. Pokazali su veliki interes, a neki su se već prijavili za volontiranje na Sportskim igrama mladih gdje će doprinijeti organizaciji raznih manifestacija. Radionice su bile pun pogodak, djeca i mladi su se dodatno aktivirali, informisali i obrazovali na temu volontiranja.”
Na radionicama je s mladima razgovarala i Ena Jažić-Šurković, PR menadžerica Sportskih igara mladih:
“Sa 480 učenica i učenika osnovnih škola iz osam gradova u BiH smo imali priliku da razmjenjujemo mišljenja i pričamo o samom volontiranju, saznamo koliko su oni upoznati s tom temom i da generalno vidimo njihove ‘mlade radne navike’. Djeca su pokazala interes, brzo uče i ono što smo na kraju zajedno zaključili jeste da su shvatili koliko je volontiranje lijepa stvar pa su se djeca sama pozvala da volontiraju na Sportskim igrama mladih”, kaže Ena Jažić-Šurković, dodajući kako će najaktivniji učesnici i učesnice radionica biti volonteri Sportskih igara mladih na Velikom finalu u Sarajevu, uz jedno veliko iznenađenje koje ih očekuje.
Radionici u OŠ “Aleksa Šantić” prisustvovuje i Davud, učenik devetog razreda, i kaže kako je imao priliku da volontira prilikom skupljanja novca i posjete SOS Dječijem selu, te da to iskustvo smatra veoma pozitivnim:
“Volio bih da još volontiram ukoliko mi se ukaže prilika, da mogu da pokažem kako sam dobar, i da imam mogućnost da pomažem drugim ljudima. Na današnjoj radionici mi je bilo super, učestvovao sam aktivno i podijelio s drugima neke svoje sktivnosti kojima se bavim. Igram fudbal, igram za reprezentaciju BiH U-15 i za FK ‘Željezničar’ U-15”, pohvalio nam se Davud, a njegov vršnjak Edo Hadžić kaže kako radionicu smatra veoma poučnom i motivirajućom:
“Radionica me motivisala da volontiram i dala mi neko predznanje s kojim bih mogao volontirati u budućnosti. Vidim se najviše u volontiranju na nekim sportskim aktivnostima”, kaže Edo, a radionica je djelovala motivirajuće i na Ingu i Edvina:
“Nisam imala priliku ranije da volontiram, ali poslije ove radionice bih voljela da probam, pogotovo u sportskim aktivnostima. Imala sam priliku biti dio Sportskih igara mladih prije dvije godine, igrala sam tenis i uspjela sam doći na finalno takmičenje u Splitu i bilo je super. Voljela bih da sada ja svojim volontiranjem mladima pružim podršku kakvu smo mi imali od volonterki i volontera”, kaže Inga, a Edvin dodaje kako je imao priliku volontirati u sklopu školskih programa, a van škole najčešće za organizaciju Pomozi.ba:
“Današnja radionica me motivisala da dalje volontiram i nastavim s volonterskim radom, a najviše se vidim u volontiranju za pomoć onima kojima je to najpotrebnije”.
Volontiranje je dio UNICEF strategije za rad s mladima kroz njihovo učešće, i projekat “Volontiram i rastem” je dio programa za adolescente. Učešće adolescenata ima za cilj da se osigura da svi adolescenti i mladi ljudi, uključujući i najranjivije, imaju priliku da budu povezani, aktivirani, angažirani i osnaženi. UN Strategija mladih do 2030. godine jasno navodi da mladi imaju pravo na svoj glas i da učestvuju u procesima koji ih se tiču, a jedan od ključnih mandata UNICEF-a upravo jeste da pruži mladima platforme koje ih osnažuju i podrži ih kako bi mogli izraziti svoje mišljenje i učestvovati u praksama i politikama koje ih se tiču.
Ena Jažić-Šurković na kraju potcrtava kako je vrlo bitno s mladima razgovarati temi volontiranja, kao jednom od vidova na koji najlakše mogu participirati u lokalnoj i široj zajednici:
“Imali smo sreću što smo sa ovolikim brojem djece imali priliku razmjeniti iskustva i mišljenja, i na kraju svi naučiti nešto novo. Nadam se da će u budućnosti ove mlade generacije biti te koje će u našoj zemlji povećati broj volontera. Zaključak svih radionica je bio da je volontiranje lijepa stvar, da tome djecu trebamo učiti od malih nogu jer će kroz volontiranje pomoći sebi i svojim lokalnim sredinama”.