POSLOVNO SAVJETODAVNO VIJEĆE - “PRAVIMO PROMJENE”
U Sarajevu je održan inicijalni sastanak za formiranje Poslovnog savjetodavnog vijeća

U Sarajevu je održan inicijalni sastanak za formiranje Poslovnog savjetodavnog vijeća kojem su prisustvovali dr. Rownak Khan, predstavnica UNICEF-a BiH, kao i predstavnice i predstavnici kompanija, koje su zbog pokazane društvene odgovornosti pozvane u članstvo Vijeća.
U saradnji sa predstavnicima uspješnih kompanija, UNICEF BiH je pokrenuo Poslovno savjetodavno vijeće (Business Advisory Council - BAC) kako bi podstakao značaj društveno odgovornog poslovanja u čijem središtu su djeca i dječija prava.
Poslovno savjetodavno vijeće će djelovati kao poslovna platforma s ciljem podizanja svijesti o pravima djece, razmjene znanja i odgovornih poslovnih praksi u najboljem interesu svakog djeteta.
UNICEF BiH će tako ostvariti snažniju i sistemsku saradnju sa poslovnim sektorom, kako bi se kroz razmjenu znanja stvorile konkretne, održive i odgovorne inicijative koje će dovesti do poboljšanja života djece.
Poslovno savjetodavno vijeće čine predstavnice i predstavnici menadžmenta kompanija iz sektora IT-a, bankarstva, proizvodnje i trgovine i to: Bit Alijansa, m:tel, a.d. Banjaluka, Mastercard, ProCredit banka BiH, NLB Banka Banjaluka, Raiffeisen banka, Addiko banka Sarajevo, Violeta i DM.

Edukacija mladih ljudi je bitna i treba joj se prići na sistematičan način, jer pojedinačne prakse ne mogu napraviti sistemsku promjenu. Učestvujemo u dualnom sistemu obrazovanja, učenici od 2. do 4. razreda srednje škole imaju nastavu u učionicama, a 2-3 dana imaju praksu u banci. Mislim da je to itekako korisno, budući da ih oprema sa određenim setom vještina koji su im potrebne i koje preuzimaju iz prakse, što u kombinaciji sa teorijom može napraviti razliku.
MasterCard je partner svim bankama u BiH, imamo dugu historiju saradnje sa UN agencijama globalno. Ne mogu se sjetiti aktivnosti koju je neka banka predložila, a da je mi nismo prihvatili odmah. Vrlo rado se pojavljujemo kao partneri i podrške u brojnim projektima kao što su IT Girls koja je jedna od inicijativa u kontekstu sticanja digitalnih kompetencija. Vrlo smo spremni i voljni se uključiti u bilo koji oblik saradnje i tu nam treba neko ko bi bio direktan partner u realizaciji, a što bismo mi rado podržali.


Drago mi je da smo na današnjem sastanku razmijenili mišljenja te da sam čula da svi djelujemo u istom pravcu. Kada govorimo o društveno odgovornim aktivnostima, priorieti su nam slični i sami se nameću. Jedan od fokusa Raiffeisen banke je trenutno i finansijsko opismenjavanje kako žena poduzetnica tako i mladih te djece a što je u skladu sa našom strategijom održivosti. Nijedna društveno odgovorna praksa koju neka kompanija pokrene ne treba ostati neiskomunicirana jer zajednički dajemo primjer drugim kompanijama i podstićemo ih da primjene slične prakse unutar svojih organizacija.
Jako mi je drago da smo pozvani u ovo Vijeće, s obzirom da IT kompanije u BiH značajno ulažu u obrazovanje i mlade. Ovdje predstavljam 50-ak kompanija i imamo veliki broj primjera pozitivnih praksi iz svake od njih. Primijetili smo da djeca u školama ne stiču digitalne kompetencije i da je IT obrazovanje vrlo zastarjelo, te da nije dovoljno samo uvesti IT obrazovanje, nego ga prilagoditi djeci. Dok u našoj zemlji dvadesetak učenika dijeli jedan uređaj, prosjek u EU je dva djeteta na jedan uređaj, a u nekim zemljama i dva uređaja na jedno dijete. Moramo prvo raditi na opremanju škola, kako bismo mogli govoriti o unaprjeđenju kompetencija.


Kao kompanija imamo saradnju sa domaćim proizvođačima i putem dvije inicijative smo direktno pozvali domaće proizvođače koji tek počinju i pružamo im podršku od samih početaka. Te inicijative su nešto što bi moglo biti dobra praksa i za učenike srednjih škola, da im se pruži podrška u samom startu, ako imaju neku ideju. Tema obrazovanja je, kao I svaka tema koja se tiče djece, nešto što iziskuje sistematičan i odgovoran pristup. Mentalno zdravlje i nasilje kojem svjedočimo je problem, i imamo u planu da se u narednoj godini posvetimo toj temi u svim yemljama u Kojima je DM prisutan
Nismo prva banka koja je uvela slobodan dan za roditelje prvačića na prvi dan škole, ali smo ga komunicirali “na sva zvona”, i sljedeće godine još nekoliko kompanija je uradilo to isto. Izgledalo je možda na početku kao da se hvalimo, ali je to podstaklo druge da razmišljaju o tome. Pravimo promjene. Posvetiti se sistematičnijoj komunikaciji koja će doprinijeti da stvari koje radimo dodatno promovišemo. Kada govorimo o uključivanju djece i osoba s poteškoćama u marketinške poruke, ko napravi prvi iskorak u tom svjetlu biće primijećen – to su djeca koja žive u našem okruženju, naši prijatelji, rodbina, i potrebno ih je uključiti.


Sudjelujemo u društveno odgovornim akcijama i pokrećemo ih u različitim područjima. Neki projekti se planiraju na duži period, a neki jednostavno dođu neplanirano. COVID-19 je došao i mi smo reagirali vrlo brzo – nismo tu mogli ništa planrati ni predvidjeti, a slično je bilo i tijekom velikih poplava 2014. Odmah se u organizaciji probudi želja da moramo nešto napraviti u što kraćem roku. Kad su djeca u pitanju, svaka novorođena beba u regiji od nas dobije prvi poklon paket s pelenama, i baby maramicama. Ono što vidimo kao prioritet jeste obrazovanje. Trebalo bi više pomoći djeci u edukaciji, u školama. Nama dolazi kadar i mi ga školujemo, jer je evidento da im nedostaje praktičnog dijela, razumijevanja, vidimo da mladi ne znaju primijeniti ono što su naučili u školi.
Nadam se da ćemo zajednički osmisliti nove projekte i svi zajedno nastaviti raditi na društvenoj odgovornosti. Podrška UNICEF-a će nam mnogo začiti da identifikujemo ono što je potrebno djeci u Bosni i Hercegovini. Naša banka je bila tu uz različite osjetljive grupe stanovništva, između ostalog i djecu. Zadnjih nekoliko godina – potpisnici smo UN principa za održivo poslovanje, a društvena odgovornost je samo mali segment u kojem djelujemo, jer postoji niz zahtjeva i principa u kojima smo se trudili da zadovoljimo sve segmente. Ova oblast nije polje takmičenja, već polje saradnje.
