“Hajde da budemo generacija promjene!”
Mladi iz Glamoča, Mostara, Doboja, Trebinja, Visokog i Gornjeg Dragaljevca kod Bijeljine kroz UPSHIFT do boljeg okruženja

“Parola ‘hajde da budemo generacija promjene’ kao da pulsira ulicama Visokog, ima tendenciju širenja i mi ne planiramo na ovome stati”, poručuje energična ekipa “Klikeri” iz Visokog. Njihov projekat jedan je od šest najboljih na Prvoj BiH UPSHIFT radionici za mlade održanoj u decembru prošle godine, čije su ideje nagrađene sredstvima od po 3.000 KM za realizaciju. Projekat su predstavili skupa sa pobjedničkim ekipama iz osnovnih i srednjih škola iz Glamoča, Mostara, Doboja, Trebinja i Gornjeg Dragaljevca kod Bijeljine na završnom događaju u Laktašima.
“Klikeri” su projektom „Ne/učešće mladih u izbornom procesu“ odlučili mlade u svojoj sredini animirati da se više politički angažuju i da se upoznaju sa izbornim procesom, pa su simulirali kompletan izborni proces.
“Narodom kojeg ne zanima politika vladat će političar kojeg ne zanima taj narod – bio je moto našeg tima, ideja vodilja i vjetar u leđa. Nezainteresiranost mladih za izbore, stereotipi o politici, nažalost i ono što čujemo o vodećim političarima, nagnala nas je da pronađemo rješenje za taj izuzetno veliki problem”, kažu Ajla, Aiša i Vedad iz tima “Klikeri” iz Medrese “Osman-ef. Redžović”, koji su u projekat uključili još četiri srednje škole sa područja Visokog. Svaka je imala zadatak da formira fiktivnu političku stranku, napravi logo i slogan stranke, snime promotivni video, i kandiduje po četiri kandidata za vijećnike i jednog kandidata za gradonačelnika fiktivnog grada pod nazivom Futura.
“Simulacija izbornog dana za sve mlade ljude na jednoj općini bio je samo početak našeg putovanja kojeg zovemo promjena. Održivost projekta je i više nego velika, zainteresiranost za daljnje suradnje još veća, kao i budućnost aktivizma na polju politike.”, poručuju.
Učenice Srednje medicinske škole Mostar: Merima, Adna, Aya, Lamija, Amina okupljene u tim „Mostari zdravlja“ projektom „Zdravlje za džaba, to su naša prava!“ odlučile su izaći na ulicu i pomoći sugrađankama i sugrađanima besplatnim mjerenjem pritiska i nivoa šećera u krvi. Posjetile su i vrtiće gdje su obavile ortodontske preglede djece.
“Ime smo dobili po drevnim čuvarima Starog mosta. Do sada smo realizovali mnoge akcije mjerenja vitalnih funkcija građanima Mostara, proveli edukacije učenica i učenika, obavili posjete staračkim domovima i vrtićima. Bitno je napomenuti da ćemo ovaj projekat nastaviti i proširiti”, najavljuju iz ekipe “Mostari zdravlja”.
Tim “Zmajevci” koji čine Marta, Lara, Hristina, Andrija i Sergej, učenice i učenici OŠ ““Jovan Jovanović Zmaj” iz Trebinja, pozabavili su se temom cyber nasilja:
“Smatramo da se o cyber nasilju malo zna i govori, a posljedice mogu biti fatalne. Kroz radionice smo skrenuli smo pažnju mladima u našem gradu na pravilno korištenje interneta, pričali smo o načinima zaštite na društevnim mrežama, te ih upozorili da svojim lajkovima i komentarima na uvredljive sadržaje vrlo lako mogu postati saučesnici u cyber nasilju”, poručuju “Zmajevci” koji su održali pet radionica i predstavu “Luča dobročinstva”.
Među logistički zahtjevnijim projektima bio je dvodnevni „Kamp profesionalne orijentacije mladih i planiranje budućnosti“ koji je organizirao vrijedni tim “Upper Moon” iz OŠ “Stevan Nemanja” iz Gornjeg Dragaljevca kod Bijeljine. Lana, Milkica, Vaso, Rajo, Marija i Mladen uspjeli su na kamp dovesti 155 učenica i učenika s područja Bijeljine.
“Učenici devetih razreda nalaze se na životnoj prekretnici, kada je važno da odaberu pravo zanimanje za sebe. Većina naših vršnjaka nije sigurna kojim zanimanjem želi da se bavi. Na kampu su učenice i učenici kroz dva dana stekli potrebna znanja i vještine kako odabrati pravo zanimanje za sebe i planirati svoju budućnost. Prvog dana su uz pomoć psihologa radili na testovima profesionalne orijentacije i prepoznavanju svojih sposobnosti, a drugog dana su imali predavanja iz raznih oblasti, gdje su dobili informacije o mogućnostima školovanja, deficitarnim zanimanjima, mogućnostima izvođenja praktične nastave, kao i stipendijama za deficitarna zanimanja”, kažu iz “Upper Moona”, dodajući kako im je osim zajedničkog učenja, želja bila i da vršnjake iz grada upoznaju sa selom, i tako dodatno rade na razbijanju stereotipa.
Temom medijske pismenosti mladih odlučile su se baviti članice tima “Medijski lavirint” Tijana, Jovana i Ivana iz Medicinske škole Doboj koje su od dobijenih sredstava nabavile opremu i snimile videe i podcast kroz koje će mladima približiti ovu temu.
“Primijetili smo da sve više internet korisnika plasiraju lažne informacije, govor mržnje i uvredljive sadržaje. Smatramo da je ovo neiscrpna tema o kojoj se treba pričati, kako bismo preventivno djelovali na moguće posljedice koje podrazumijevaju bolest, samopovređivanje i slično. Posebno kritična kategorija jesu mladi ljudi, koji su u potrazi za sobom podložni manipulaciji i upoređivanju sa drugim 'savršenim' osobama. Cilj nam je da mladima objasnimo kako da prepoznaju informacije, kako da ih selektuju i kako da nauče samokritičnost. Medijska pismenost je vještina koja se uči, a mi očekujemo da svi na najkorisniji način iskoristimo popularnost interneta i društvenih mreža”, poručuju iz “Medijskog lavirinta”.
Nakon što su Lara, Stela i Anastasija iz tima “Laste” iz OŠ “Glamoč” počele da rade na oživljavanju stare tehnike zlatoveza prepoznavši manjak društveno kreativnih radionica i dešavanja, čitav grad je počeo da ponovo otkriva zlatovez, neki su tek počeli, a neki se vratili ovoj tradicionalnoj tehnici.
“Naš cilj je bio edukacija na radu zlatoveza prenošenjem motiva kao što su životinje, ili cvijeće na tvrdi pliš. Oni koji prožu kroz naše radionice imaju šansu primjenjivati rad zlatoveza u mnogo širem smislu, kroz vez na odjeći, torbama, stolnjacima, zavjesama, mogu se usmjeriti na sva njima bitna polja dekoracije, a samim tim i očuvanju starih načina izrade ručnog rada i primjenjivanju autentičnih motiva sa ovih prostora. Želja nam je da i kroz 21.vijek utkamo tragove prošlosti”, kažu Lara, Stela i Anastasija koje su već održale nekoliko prodajnih izložbi svojih radova od kojih kupuju materijale za dalji rad i nove izložbe.
UPSHIFT program nastao je u UNICEF-ovoj Kancelariji za inovacije i provodi se u 38 država širom svijeta. Radionicu je realizirala Humanitarna organizacija “Genesis Project” u saradnji sa UNICEF-om u BiH kroz projekat “Jačanje zdravstvene i socijalne zaštite u BiH u odgovoru na COVID-19”, uz finansijsku podršku USAID-a u BiH, a učestvovalo je učestvovalo je 48 mladih iz 12 timova iz cijele Bosne i Hercegovine.
*Reportaža je realizirana u saradnji s UpShift timovima koji su dostavili fotografije i izvještaje o realiziranim aktivnostima.