Програми

Здоров'я та розвиток дитини

ВІЛ/СНІД

Захист дитини

Адвокація, інформаційна та соціальна політика

 

ВІЛ/СНІД

© UNICEF/2005/UKRA/01007/Pirozzi
Денис, 20 років розмовляє про СНІД із психологом у Клініці дружній до молоді, створеної за підтримки ЮНІСЕФ в Одесі.

Проблема

Україна є найбільш ураженою ВІЛ/СНІДом країною в Європі. З ВІЛ/СНІДом живуть, за оцінками експертів, 238 тис. людей віком від п’ятнадцяти до сорока дев’яти років - приблизно 0.62 відсотка дорослого населення станом на початок 2013 року. У Дніпропетровській області кількість ВІЛ-інфікованих вагітних жінок перевищила межу 1 відсоток, що сигналізує про поширення епідемії на загальне населення у регіоні.

Рушієм поширення ВІЛ-інфекції залишається споживання ін’єкційних наркотиків; проте зараз ВІЛ швидко поширюється взагалі серед молодого населення через незахищені статеві стосунки та від ВІЛ- позитивних матерів до новонароджених під час вагітності, пологів або грудному вигодовуванні. Вісімдесят відсотків усіх інфікованих – молодь. Нещодавнє різке збільшення кількості випадків інфікування поза межами уразливих груп, зокрема серед молодих жінок, свідчить про те, що наступні роки повинні стати вирішальними для боротьби з епідемією ВІЛ/СНІД в Україні.

Жінки більш сприйнятливі до інфекції внаслідок їх біологічної та соціальної уразливості. Сьогодні жінки становлять уже 45 відсотків від усіх дорослих, які живуть з ВІЛ в Україні. У 2013 році поширеність ВІЛ серед вагітних жінок становила 0.39 відсотка, а це - одне із найвищих значень у Європі. Проте, протягом останніх років спостерігається позитивна тенденція до зниження показника. Для порівняння, у 2008 році він становив 0.55 відсотка.

За даними офіційної статистики Міністерства охорони здоров’я України, у 2013 році народилося 3898 дітей, матері яких є ВІЛ-позитивними. Станом на 1 січня 2014 року, у 3129 дітей, народжених ВІЛ-інфікованими жінками, було виявлено ВІЛ, а 6915 дітей чекають підтвердження свого статусу. Протягом 2013 року 71 дитина померла від захворювань, зумовлених СНІДом, станом на 1 січня 2014 року 908 дітей живуть зі СНІДом.

Недостатній рівень знань про ВІЛ/СНІД як серед загального населення, так і серед піклувальників породжує страх та стигматизацію людей, які живуть з ВІЛ й призводить до порушення прав позитивних дітей. Існують численні приклади дискримінації дітей, які живуть з ВІЛ. Найчастіше їм не просто дозволяють відвідувати дитячі садки або школи, нехтують ними та ізолюють від інших дітей.

Аналіз даних щодо підлітків груп ризику (ПГР) віком від 10 до 19 років, що базується на даних поведінкових досліджень серед груп ризику (СІН, МСМ та РКС), показує, що ПГР являються категорією, яка вимагає особливої уваги в рамках національної протидії СНІДу. Ризикована поведінка серед цієї групи починається дуже рано, перехресні ризиковані моделі поведінки є розповсюдженими, в той час як знання про ВІЛ/СНІД, навички та зокрема доступ до відповідних послуг з профілактики ВІЛ, лікування, догляду та підтримки є надзвичайно низькими – набагато нижчими ніж серед дорослого населення, так як ця група населення зіштовхується з численними бар’єрами для доступу. Багато з існуючих послуг з профілактики та зменшення шкоди не охоплюють ПГР, наприклад, відповідно до національних оцінок, доступ дітей, які живуть або працюють на вулиці до ВІЛ-профілактичних послуг становить менше 1%. 

Поточні тенденції епідемії ВІЛ доводять, що більше уваги повинно бути приділено профілактичній роботі серед ПГР та молоді, інформаційно-просвітницькій роботі серед загального населення та зниженню смертності серед дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями, розвитку потенціалу надавачів послуг та підвищенню якості існуючої системи лікування, догляду та підтримки тих, хто уже уражений ВІЛ/СНІДом.

Вирішення: захист дітей та жінок від ВІЛ/СНІДу

ЮНІСЕФ допомагає уряду боротися з загрозою повномасштабного спалаху ВІЛ/СНІДу в Україні, водночас захищаючи права людей, які живуть з ВІЛ, зокрема шляхом:

 • роботи з урядовими партнерами над посиленням національної відповіді епідемії, щоб забезпечити дотримання прав дітей та жінок, що живуть з ВІЛ;
 • підтримки розвитку дружніх до молоді медико-соціальних послуг на всій території країни та запровадження системи моніторингу якості та доступності цих послуг;
 • підтримки збору та аналізу даних щодо підлітків груп ризику та сприяння розвитку спроможності державних та неурядових організацій щодо планування, впровадження, моніторингу та оцінки діяльності у сфері профілактики ВІЛ серед підлітків груп ризику;
 • сприяння формуванню у дітей та молоді, як у школі, так і поза нею, життєвих навичок, потрібних їм для захисту себе від інфікування ВІЛ;
 • запобігання передачі ВІЛ від матері до дитини шляхом зміцнення спроможності медичних закладів до проведення профілактичних заходів, зокрема, добровільного тестування та консультування вагітних жінок, а також надання антиретровірусної терапії ВІЛ-інфікованим;
 • сприяння забезпечення антиретровірусної терапії для жінок і дітей на рівні міжнародних та національних стандартів.

Результат:

 • Уряд, у співробітництві з партнерами з громадянського суспільства, розробив «Дорожню карту». Національний звіт України щодо розширення універсального доступу до профілактики ВІЛ/СНІДу, лікування, догляду та підтримки до 2010 р. за технічної та інформаційної підтримки ЮНІСЕФ і інших агенцій ООН. 
 • ЮНІСЕФ підтримав уряд у розробці та реалізації першої Національної програми «Попередження передачі ВІЛ від матері до дитини в Україні на 2001-2003 роки». Сьогодні ЮНІСЕФ розбудовує спроможність медичних працівників щодо зміцнення та розширення програми. У ході оцінки національної програми було встановлено, що вона дозволила зменшити передачу на дві третини, з 27% у 2000 році до 4% у 2011 році.
 • Щоб відповісти на потреби дітей та сімей, уражених ВІЛ-інфекцією, ЮНІСЕФ підтримав моделі центрів соціальних послуг на рівні громад у Києві, Одесі, Херсоні, Миколаєві, Кривому Розі та АРК. Ці заклади надають ВІЛ-позитивним дітям місце, де вони можуть спілкуватися з іншими дітьми, одержувати догляд і готуватися до школи. Батьки одержують поради про те, як доглядати за дітьми, а також психологічну, правову та соціальну підтримку.
 • Уряд та ЮНІСЕФ погодились приділити особливу увагу питанням роботи з підлітками груп ризику, усвідомлюючи, що ця уразлива група знаходиться в епіцентрі епідемії ВІЛ в Україні. Завдяки цьому було заповнено значну прогалину у національній протидії ВІЛ та розвинуто потужну базу даних та підкріплені доказами підходи щодо роботи з ПГР. Створена доказова база  щодо ПГР; вона посилена розумінням поведінки, поведінкових факторів та охоплення ПГР послугами. Питання роботи з ПГР були включені до Загальнодержавної цільової програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009-2013 роки та національної системи моніторингу та оцінки.
 • ЮНІСЕФ підтримав впровадження інтерактивної учбової програми з питань ВІЛ у виховних колоніях для неповнолітніх.
 • ЮНІСЕФ сприяв тому, щоб профілактика ВІЛ була включена до галузі «Здоров’я і фізична культура» Державного стандарту загальної середньої освіти.
 • Навчальна протиалкогольна та протинаркотична програма була розроблена для профілактики алкогольної та наркотичної залежності серед учнів 1-12 класів середніх шкіл України. Програма буде надалі інтегрована у широку систему освіти через виховні години класних керівників. 
 • Пілотний проект ЮНІСЕФ з профілактики ВІЛ серед споживачів ін’єкційних наркотиків визнаний урядом як успішний та був розгорнутий на національному рівні. Зараз у всій країні діють 216 пунктів обміну шприців.
  ЮНІСЕФ допоміг інтегрувати служби дружні до молоді у педіатричні поліклінічні служби первинного рівня та у державні соціальні служби для сім'ї, дітей та молоді. Сьогодні існує мережа з 104 Клінік, дружніх до молоді (КДМ), що діють у країні. Підготовлено близько 400 професіоналів, які зараз запроваджують методики, «дружні до молоді», на своїх робочих місцях. Було підготовлено стандарти якості, критерії оцінки послуг у КДМ та також процедуру сертифікації і методичні рекомендації “Надання  медико-соціальних послуг дітям та молоді на основі дружнього підходу”.

© UNICEF/2005/UKRA/01183/Pirozzi
Користувач ін’єкційних наркотиків на залізничній колії в Одесі. Шлях передачі ВІЛ через нестерильну голку серед користувачів наркотиків є одним із найпоширеніших в Україні.

 

 

 

 

Матеріали по темі

Інфографіка: Підлітки групи ризику

ВІЛ-позитивні матері та діти. Інфографіка

Рівень знань молоді щодо тестування на ВІЛ

Клініки дружні до молоді – це спеціалізовані підрозділи, як правило у складі дитячих поліклінік, які надають медичні послуги молоді, а також інформують та консультують.
Дивіться адреси деяких з них.


Рівень поширення і тенденції вживання тютюну, алкогольних напоїв, наркотичних речовин серед учнівської молоді України, аналітичний звіт


Діти вулиці в Україні , фотоессе

Поширеність ВІЛ-інфекції в Україні найвища серед країн Європи. З 1999 ЮНІСЕФ підтримує програми профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини.


Дивіться також

Search:

 Email this article

unite for children