Media centre

Real Lives

Press Releases

Photo Essay

Newsletters

Fact Sheets

Events

Goodwill Ambassador

Media Partnership

Contact us

 

List of winners: Meena Media Awards 2011

Creative Work in the Print Media (Under 18 age group)

 Position  Name  Headline  Published/Broadcasted
 First Prize  Rifat Kabir Sharna  Shopno Amar  Ittefaq
 Second Prize  Abdul Mumin Chowdhury  Pakhi Bondhu  Kaler Kantha; Tuntun
 Third Prize  Mashaekh Hassan Samudra  Ichchhe Amar  Prothom Alo

Creative Work in the Print Media (Over 18 age group)

 Position  Name  Headline  Published/Broadcasted
 First Prize  BM Barkatullah  Ek tukro Megh O Dukhi Gach  Toitomboor-Monthly
 Second Prize  Ahmed Riaz  Ekatturer Budhimoti  Kishor
 Third Prize  Mahbub Reza  Ekdin Dupurbela  Vorer kahoj

Journalistic Work in the Print Media (Under 18 age group)

 Position  Name  Headline  Published/Broadcasted
 First Prize  Hossain Mohammad Sagar  Bangladeshe Sare At Lakh Shishur Thikana Kothay?  Daily Arshinagar
 Second Prize  Mohammad Omar Farok  Commilar Budhi Protibondhi Shishuder Jonno Gore Uthese Budhi Portibondhi Biddaloy  Daily Moynamoti
 Third Prize  Farjana Sopnil  Ora Kazer Meye  Weekly Nilsagor

Journalistic Work in the Print Media (Over 18 age group)

 Position  Name  Headline  Published/Broadcasted
 First Prize  Sheikh Sabiha Alam  Samajik Asthirotay Biponno Shishura  Daily Prothom Alo
 Second Prize  Mansura Hossain  Acide Akrantoder Pray Ek-Choturthangsho Shishu  Daily Prothom Alo
 Third Prize  Md. Hamidur Rahman Bhuiyan  Komolapurer 'Engin Shishu' Eo Ek Jeebon  Jugantor

Creative Work in Television (Under 18 age group)

 Position  Name  Headline  Published/Broadcasted
 First Prize  Sohel Rana Shabujh  Sorifar Sopno  ETV
 Second Prize  Rayhan Ahmed  Blind Hope  Chanal i
 Third Prize  Srijon Halder  Consequence of Disobedience  Chanal i

Work in Television (Over 18 age group)

 Position  Name  Headline  Published/Broadcasted
 First Prize  Mir Barkat and TamannaTithi  Kolpoloker Golpo kotha  Desh TV
 Second Prize  RabeyaAkterSuborna  Chai Pustir Adhikar  ATN Bangla
 Third Prize  None    

Journalistic Work in Television (Under 18 age group)

 Position  Name  Headline  Published/Broadcasted
 First Prize  Ahnaf Zannat Purnot  Bede Shishu  ETV
 Second Prize  Prionti Debnath Puja  Sarkaser Shishura  ATN Bangla
 Third Prize  Sohel Rana Shabujh  Shikharthee Prohar  ETV

Journalistic Work in Television (Over 18 age group)

 Position  Name  Headline  Published/Broadcasted
 First Prize  Shahanaz Sharmeen Rinvy   An abandoned child  Bangla Vision
 Second Prize  Zannatul Ferdoushi  Child kidnap  Boishakhi TV
 Third Prize  Mohammed AhsanHabib Khalid  Sabolombi Khishori  BTV

Creative Work in Radio (Over 18 age group)

 Position  Name  Headline  Published/Broadcasted
 First Prize  Md. Fakrul Karim  The light of knowledge  Bangladesh Betar Dhaka
 Second Prize  Md. Mustafizur Rahman  Ful Hoye Fotena Je Ful  Bangladesh Betar Dhaka
 Third Prize  Md. Forhad Bin Sadek Chowdhury  Ballo Bibaho Rodhe Koronio  Bangladesh Betar Chittagong

Journalistic Work in Radio (Over 18 age group)

 Position  Name  Headline  Published/Broadcasted
 First Prize  S.M Alamgir Hossain  Shishu sromer Bortoman Poristhiti Niye  Radio Today
 Second Prize  Shahnaz Sharmeen  Protibondhider Beche Thakar Songram  ABC Radio
 Third Prize  Afrin Ahmed  Lamar Quantam Shishukanon  Radio Today

 

 

For every child
Health, Education, Equality, Protection
ADVANCE HUMANITY